Akciğer kanseri hastalarının serumlarında glutatyon peroksidaz enzimi, hipoksi indüklenebilir faktör alfa-1 ve diğer biyokimyasal belirteçlerin klinik ve biyokimyasal değerlendirmesi
Clinical and biochemical assessment of glutathione peroxidase enzyme, hypoxia inducible factor alpha1 and other biochemical markers in sera of patients with lung cancer disease
  1. Tez No: 862558
  2. Yazar: MARWAH JAZMI ABDULWAHID AL-ASADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Akciğer Kanseri Hastalarının Serumlarında Glutatyon Peroksidaz Enzimi, Hipoksi İndüklenebilir Faktör Alfa-1 ve Diğer Biyokimyasal Belirteçlerin Klinik ve Biyokimyasal Değerlendirmesi Amaç: Bu çalışmada akciğer kanserli hastalarda glutatyon peroksidaz I (GPX I), hipoksi-indüklenebilir faktör-1 alfa (HIF-1α) düzeylerini belirlemek ve GPX I ile HIF-1α arasındaki korelasyonu araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 06/07/2023 tarih ve 26 sayılı kararında akciğer kanseri tanısı ile bildirilen 60 kişi. (TC 1)'dir. Deneysel çalışmalar Atatürk Üniversitesi Klinik Biyokimya Anabilim Dalı Laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadaki gönüllüler kontrol grubu olarak 60 sağlıklı gönüllü ve ikinci grup olarak akciğer kanseri ile 60 hasta belirlendi. Bulgular: Hastaların cinsiyeti, erkek ve kadın arasında istatistiksel olarak (P≤0.05) anlamlıydı. Erkek hastaların oranı (%95). Kadın hastaların oranı ise %5'tir. Hastaların yaşları gruplar arasında istatistiksel olarak (P=0.01) anlamlıydı. 40-50 yaş grubundakilerin oranı (%10). 51-60 yaş grubundakilerin oranı ise %21,7'dir. 61-70 yaş grubundakilerin oranı (%46,6). Ayrıca 70> yaş grubunun oranı (%21,7) bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Clinical and Biochemical Assessment of Glutathione Peroxidase Enzyme, Hypoxia Inducible Factor Alpha1 and Other Biochemical Markers in Sera of Patients with Lung Cancer Disease Aim: The current study was aimed to estimate the levels of glutathione peroxidase I (GPx), hypoxia-inducible factor-1 alpha (HIF-1α), and study the correlation between hypoxia-inducible factor-1α and glutathione peroxidase I (GPx) in lung cancer patients. Materials and methods: 60 subjects, reported for lung cancer in the Atatürk University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee's decision number 26 dated 06/07/2023. (TC 1). Experimental work was carried out at Laboratories of clinical biochemistry department, Atatürk University, Turkey. The volunteers in current study were divided as follow: 60 healthy volunteers as control group. 60 patents with lung cancer as a second group. 60 healthy volunteers as control group. 60 patents with lung cancer as a second group. Results: The gender of patients, were significant statistically at (P≤0.05) between male and female. The percentage of male patients at (95%). Whereas, the percentage of female patients at (5%). The age of patients, were significant statistically at (P=0.01) between groups. The percentage of 40-50 years' group at (10%). Whereas, the percentage of 51-60 years' group at (21.7%). The percentage of 61-70 years' group at (46.6%). Moreover, the percentage of 70> years group at (21.7%).