Primer dismenoreli kadınlarda sakroiliak eklem disfonksiyonu ve spinal mobilitenin incelenmesi
Investigation of sacroiliac joint dysfunction and spinal mobility in women with primary dysmenorrhea
- Tez No: 862574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER OSMAN PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma primer dismenoreli kadınlarda sakroiliak eklem disfonksiyonu ve spinal mobiliteyi incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 63 primer dismenoreli 18-25 yaş aralığındaki katılımcı dahil edilme kriterleri dikkate alınarak dahil edildi. Katılımcıların demografik ve dismenoreye dair özellikleri Dismenore Tanılama Formu kullanılarak kayıt altına alındı. Bireyler ağrı şiddetlerine göre hafif (n=11), orta (n=23) ve şiddetli (n=29) olarak üç gruba ayrıldı. Primer dismenore şiddeti Numerik Analog Skala ile belirlendi. Menstrüasyon semptom şiddeti Menstrüasyon Semptom Ölçeği ile, dismenorenin fonksiyonel ve emosyonel stresi Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği ile belirlendi. Spinal mobilite, Spinal Mouse ile değerlendirildi. Sakroiliak eklem disfonksiyonu değerlendirmek için sakroiliak eklem hareketlilik ve provokasyon testleri ağrı şiddeti için kör olan fizyoterapist tarafından uygulandı. Hareketlilik testlerinden Ayakta Öne Eğilme, Oturmada Öne Eğilme, Yaylanma, Gillet ve Hiperekstansiyon testleri uygulanırken, provokasyon testlerinden Gaenslen Testi, Kompresyon Testi, Distraksiyon Testi, Posterior Sürtünme ve Patrick- FABER testleri uygulandı. Çalışma sonucunda primer dismenoreli kadınlarda dismenore şiddeti ile sakroiliak eklem disfonksiyonu ve spinal mobilite arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate sacroiliac joint dysfunction and spinal mobility in women with primary dysmenorrhea. The study included 63 participants aged 18-25 years with primary dysmenorrhea, taking into account the inclusion criteria. Demographic and dysmenorrhea-related characteristics of the participants were recorded using the Dysmenorrhea Diagnosis Form. Individuals were divided into three groups according to pain intensity as mild (n=11), moderate (n=23) and severe (n=29). The severity of primary dysmenorrhea was determined by Numerical Pain Scale. Menstruation symptom severity was determined with the Menstruation Symptom Scale, and functional and emotional stress of dysmenorrhea was determined with the Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale. Spinal mobility was assessed with Spinal Mouse. To evaluate sacroiliac joint dysfunction, sacroiliac joint mobility and provocation tests were performed by a physiotherapist blinded for pain intensity. Standing Flexion, Sitting Flexion, Springing, Gillet and Hyperextension tests were performed as mobility tests, while Gaenslen Test, Compression Test, Distraction Test, Thigh Thrust or Posterior Shear and Patrick-FABER tests were performed as provocation tests. As a result of the study, it was found that there was no significant relationship between the severity of dysmenorrhea and sacroiliac joint dysfunction and spinal mobility in women with primary dysmenorrhea (p>0.05).