Genç yetişkin kadınlarda tuvalet davranışı ile mesane sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between toilet behavior and bladder health in young healthy women
- Tez No: 862575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkin kadinlarda tuvalet davranışı ile mesane sağlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti. Çalışmaya 18-30 yaş arasında olan 46 sağlıklı kadın dahil edildi. Kadınların fiziksel ve sosyodemografik özellikleri sorgulandıktan sonra tuvalet davranışları Tuvalet Davranışları Kadınların Boşaltım Davranış Skalası ile, mesane sağlığı ise PLUS 2-Günlük Mesane Sağlığı Semptom Günlüğü ve Mesane Günlüğü ile değerlendirildi. Genç yetişkin kadınların günlük işeme frekansı, gece işeme frekansı, ortalama işeme hacmi, bir günde tüketilen sıvı miktarı, ortalama tüketilen sıvı miktarı, PLUS işeme frekansı, kolay işemeye başlama ve sürekli idrar akışı ile tuvalet davranış skalası arasında ilişki olmadığı bulundu (p>0.05). Doğum yapan ve yapmayan genç yetişkin kadınların tuvalet davranışlarının benzer olduğu bulundu (p>0.05). Tuvalet Davranışları Kadınların Boşaltım Davranış Skalasının ortalama değeri, genel sağlık durumu orta ve çok iyi seviyede olan bireylerden daha yüksek olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the relationship between toileting behavior and bladder health in young adult women. A total of 46 healthy women aged between 18 and 30 were included in the study. After questioning the physical and sociodemographic characteristics of the women, toileting behaviors were assessed using the Toileting Behavior Scale for Women's Voiding Behavior, while bladder health was evaluated using the PLUS 2-Daily Bladder Health Symptom Diary and Bladder Diary. No significant relationship was found between toileting behavior scale and daily voiding frequency, nighttime voiding frequency, average voided volume, daily fluid intake, average fluid intake, PLUS voiding frequency, ease of initiating voiding, and continuous urine flow among young adult women (p > 0.05). It was found that toileting behaviors were similar between young adult women who had given birth and those who had not (p > 0.05). The mean value of the Toileting Behavior Scale for Women's Voiding Behavior was higher in individuals with moderate to excellent overall health status (p < 0.05). As a result of this study, it was observed that there was no relationship between toileting behaviors and bladder health in young adult women. It was also determined that women with good overall health had worse toileting behaviors.