Akdeniz diyeti, vegan diyet ve Türkiye beslenme rehberi önerileri ile oluşturulan diyette karbon ayak izi, su ayak izi ve protein kalitesinin hesaplanarak karşılaştırılması
Calculation and comparison of carbon footprint, water footprint, and protein quality in the mediterranean diet, vegan diet, and the diet made with Turkey nutrition guide recommendations
- Tez No: 862576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Akdeniz Diyeti, Vegan Diyet ve Türkiye Beslenme Rehberi önerileri doğrultusunda hazırlanan TÜBER Diyet için izokalorik (2000 kkal) örnek menüler oluşturulmuştur, diyetlerin karbon ayak izi, su ayak izi ve protein kalitesi hesaplanarak karşılaştırılmıştır. Oluşturulan tüm diyet modelleri için karbon ayak izi ve su ayak izi hesaplamaları literatürde bulunan küresel su ayak izi ve karbon ayak izi faktörlerinin derlenmesi ile yapılmıştır. Protein kalitesi, Protein Sindirilebilirliği Düzeltilmiş Amino Asit Skorunun (PDCAAS) hesaplanması ile belirlenmiştir. Diyet modelleri arasında karbon ayak izi, su ayak izi ve besin ögesi alımlarının değerlendirilmesi SPSS 26.0 programı ile yapılmıştır, %95 güven düzeyinde çalışılmıştır. İncelenen değerlerin diyet türü ve mevsime göre farklılık gösterme durumunun incelenmesi Kruskal Wallis testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, isocaloric (2000 kcal) sample menus were created for the Mediterranean diet, vegan diet, and TUBER diet prepared in accordance with the recommendations of the Turkish Dietary Guidelines, and the carbon footprint, water footprint, and protein quality of the diets were calculated and compared. Carbon footprint and water footprint calculations for all diet models were made by compiling global water footprint and carbon footprint factors found in the literature. Protein quality was determined by calculating the Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score (PDCAAS). The evaluation of the carbon footprint, water footprint and nutrient intakes between the dietary models was carried out using the SPSS 26.0 programme and examined at a 95% confidence level. The Kruskal-Wallis test was used to analyse whether the values studied differed according to the type of diet and the season.