Futbolcularda kan akımı kısıtlamalı flywheel egzersizinin kas mimarisi ve fonksiyonel performans üzerine etkileri
Effects of flywheel exercise with blood flow restriction on muscle architecture and functional performance in football players
  1. Tez No: 862616
  2. Yazar: İBRAHİM KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı flywheel leg curl egzersizi (FWLC) esnasında kan akımı kısıtlaması (KAK) uygulamasının futbolcularda en sık yaralanan musculus biceps femoris caput longum (BFcl) mimari parametrelerindeki değişim ve fonksiyonel performansa olan yansımalarını ortaya koyarak literatüre katkı sunmaktır. 33 futbolcu randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. KAK Grubuna arteryal oklüzyon basıncının %60'ı kadar basınçla KAK uygulanmış, Kontrol Grubuna (KG) ise herhangi bir uygulama yapılmamış ve her iki gruba da rutin takım antrenmanlarına ek olarak 6 hafta boyunca aralıksız haftada 1 gün aynı frekans, egzersiz hacmi ve yoğunluğu ile FWLC egzersizi yaptırılmıştır. Egzersiz programı öncesinde ve sonrasında dominant ekstremitede ultrason görüntüleri üzerinden BFcl kas mimarisi ölçümleri, NordBord Hamstring Test Sistemi ile eksantrik diz fleksiyon kuvveti (EDFK), el dinamometresi ile izometrik hamstring kuvveti (İHK), tek bacak hamstring köprü testi tekrar sayısı (TBHK), tek bacak hoplama mesafesi (TBHM) ve 30 metre sprint test süresi sonuçları karşılaştırılmıştır. Eğitim sonucunda her iki grupta kas kalınlığında anlamlı değişiklik olmazken (p>.05) kas lifi uzunluğunda anlamlı artış, pennasyon açısında ise anlamlı azalma meydana gelmiş (p.05). Eğitim programı sonucunda 30 metre sprint testi süresinde anlamlı değişiklik meydana gelmez iken (p>.05); EDFK, İHK, TBHK, TBHM anlamlı artma meydana gelmiş (p.05). FWLC egzersizi esnasında KAK uygulamak eğitim sonunda BFcl mimarisi, hamstring kas kuvveti ve fonksiyonel performans çıktılarında önemli kazanımlar sağlasada KG üstünlük sağlamamaktadır. Futbolcularda FWLC egzersizi KAK uygulamasına gerek olmadan haftada 1 gün dahi uygulansa BFcl lif uzunluğunu ve eksantrik hamstring kuvvetini artırarak hamstring kas yaralanma riskini azaltabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the literature by revealing the effects of blood flow restriction (BFR) during the flywheel leg curl (FWLC) exercise in the architectural parameters of biceps femoris caput longum (BFcl) which is the most frequently injured muscle in football players and its reflections on functional performance. 33 footballers were randomly divided into two groups, BFR was applied with 60% of the arterial occlusion pressure and the Control Group (CG) was subjected to the same exercise volume and intensity once a week for 6 weeks along without any application in addition to routine team training. Before and after the program, BFcl architecture parameters from dominant extremity via ultrasound images, eccentric knee flexion strength (EKFS) with the NordBord Hamstring Testing System, isometric hamstring strength (IHS) with a hand dynamometer, single leg hamstring bridge test (SLHB), single leg hop distance (SLHD) in the dominant extremity and 30 meters sprint test results were compared. There was no significant change in muscle thickness (p>.05), significant increase in muscle fiber length (FL) and decrease in pennation angle were detected (p.05). There was no significant difference in the 30 meters sprint test for both groups (p>.05); significant increase in EKFS, IHS, SLHB, SLHD as a result of the training (p.05). Although performing the FWLC exercise with BFR provides important gains in BFcl architecture, hamstring strength and functional performance outcomes; however, it does not provide superiority to the CG. We think that if FWLC exercise is applied to football players even once a week without BFR, it will reduce the risk of hamstring muscle injury by increasing BFcl FL and EKFS.