Gaziantep'teki Suriyeli yetim çocukların savaş ve göç deneyimlerinin sosyo psikolojik bağlamı
Socio-psychological context of war and migration experiences of Syrian orphan children in Gaziantep
- Tez No: 862615
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Her geçen yıl artan ama hiçbir zaman bitmeyen göç, farklı nedenler ile oluşup farklı sonuçlar ile bitmektedir. Ekonomik, doğal, sosyal, siyasi gibi itici ve çekici faktörler sonucu meydana gelmiş göçte, fazlasıyla etkilenenlerden biri çocuklardır. Bu göçlerden etkilenen çocuklar, gittikleri ülkelerde hayatlarına dezavantajlı olarak başlamaktadırlar. Göçmenliğin yanı sıra, dezavantajlı durumlar arasında yer alan çocuk işçiliği, zorla evlendirilen çocuklar ve parçalanmış aile çocukları da çocuklar için oluşan problemleri şekillendirmiştir. Günümüzde, Türkiye'nin ve Gaziantep'in göçlere ev sahipliği yapması ile şekillenen toplumumuzda, zamanla benzer ve farklı yönler görülmüştür ancak, aile her zaman her toplum için önemini korumuştur. Dezavantaj durumuna etkisi bilinen ailenin ve ebeveyn yoksunluğu durumunun sonucunda, bir takım sorunlar oluşmakta ve bunların başında kaygı durum artışı gözlemlenmektedir. Kaygı durumu artışı ve azalışında bu zamana kadar gözlemlenenlerin dışında kültürün de etkisinin olduğu din faktörü karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration, which increases every year but never ends, occurs for different reasons and ends with different results. In migration, which is caused by push and pull factors such as economic, natural, social and political factors, children are one of the most affected people. Children affected by these migrations start their lives disadvantaged in the countries they go to. In addition to migration, child labour, children in forced marriages and children from broken families, which are among the disadvantaged situations, have also shaped the problems for children. Today, in our society, which has been shaped by Turkey and Gaziantep hosting migrants, similar and different aspects have been seen over time, but the family has always maintained its importance for every society. As a result of the family and parental deprivation, which is known to have a disadvantageous effect, a number of problems occur and the most important of these is the increase in anxiety. Apart from what has been observed so far in the increase and decrease of anxiety, the factor of religion, which is also influenced by culture, appears.