Psikolojik iklim algısı ve personel güçlendirmenin duygusal emeğe etkisi: Sağlık sektörü örneği
Psychological climate perception and the effect of staff empowerment on emotional labor: The case of the health sector
  1. Tez No: 862634
  2. Yazar: SEBİLE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
21. yüzyıldaki teknolojik gelişmelerin ileri düzeyde olması iş yaşamında farklılıklara neden olmuştur. Bunun bir sonucu olarak çalışanların psikolojik durumlarının araştırılması bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Psikolojik iklim bireylerin iş yaşamı ile alakalı kişisel algılarını içeren ve bireylerin etkin ve verimli çalışmasında dışsal bir etken olarak ele alınıp araştırılması gereken bir konudur. Duygulara dayanan bireylerin çalıştıkları işyeri ortamını nasıl algıladıkları ve yorumladıklarına ilişkin bir algıdır. Yoğun çalışma temposu insanları stresli, yorgun, mutsuz ederken bir yandan da bu şartlar altında çalışandan işini en iyi şekilde yapması beklenmektedir. Duygusal emek, çalışanların çalıştıkları işyerinin istekleri doğrultusunda, duygularını kontrol altına alıp ona uygun hareket etmek için göstermiş oldukları çaba olarak tanımlanabilir. Duygusal emek doğru şekilde yönetildiğinde hem işletmenin başarısını artırır hem de çalışanlara olumlu duygusal deneyimler yaşatır. İnsan unsurunu motive ederek ondan etkin ve verimli faydalanmak için yapılması gereken bir faktör ise güçlendirmedir. Personel güçlendirme, çalışanın yürütmüş olduğu iş süreci ile ilgili tüm hususları başka birine sormadan kendi başına belirleyebilmesi olarak tanımlanabilir. Bu süreçte çalışana ihtiyaç duyduğu onu geliştirecek ve eğitecek etmenlerin işletme tarafından tahsis edilmesi personeli güçlendirerek işletmeye katkı sağlar. Çalışmanın amacı; psikolojik iklim algısı ve personel güçlendirmenin duygusal emek üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu değişkenlerin demografik özellikler açısından farklılıklarının olup olmadığını belirlemektir. Bu amaçla Kars ilinde hizmet veren bir kamu hastanesinde farklı pozisyonlarda çalışan 266 çalışana anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, personel güçlendirmenin duygusal emek üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca demografik değişkenler bakımından farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the advanced level of technological developments has brought significant changes in business life. As a result of that, investigating the psychological status of employees have become a necessity. Psychological climate is an issue that involves individuals' personal perceptions about their work life and should be addressed and researched as an external factor in the effective and productive work of individuals. Psychological climate is an emotion-based perception of how individuals perceive and interpret their workplace environment. While the intense working schedule causes people to be stressed, tired and unhappy, employees are expected to do their job in the best way possible under these conditions. Emotional labor can be defined as the effort of employees to control their emotions and act in accordance with the demands of their workplace. When emotional labor is managed correctly, it both increases the success of the business and provides positive emotional experiences to employees. A factor that needs to be done to motivate the human factor and make effective and productive use of it is empowerment. Personnel empowerment is defined as the ability of the employee to determine all the issues related to the work process that the employee has carried out on his/her own without asking anyone else. In this process, the allocation of the factors that will develop and train the employee by the business contributes to the business by empowering the staff. This study aims to determine the effects of psychological climate perception and employee empowerment on emotional labor and to determine whether these variables differ in terms of demographic characteristics. For this purpose, a questionnaire was applied to 266 employees working in different positions in a public hospital in the Kars. As a result of the research, it was determined that staff empowerment has a significant effect on emotional labor. In addition, it was seen that there were differences in terms of demographic variables.