Marka iletişimi bağlamında spor sponsorluğu
Sport sponsorship in the context of brand communication
  1. Tez No: 862647
  2. Yazar: ONUR YENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sponsorluk çalışmaları günümüzde işletmelerin marka imajı oluşturmak ve tüketicilere ulaşmak için tercih ettiği yöntemlerden biridir. Spor sponsorluğunun geniş kitlelere ulaşabilmesi sayesinde işletmelerin bu alana yöneldikleri gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı işletmelerin marka iletişimi bağlamında spor sponsorluğu çalışmalarını etkileyen unsurları ve sponsorluk anlaşmalarının boyutlarını etkileyen kriterleri incelemektir. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve farklı spor sponsorluğu çalışmaları yürüten 6 işletmenin yöneticilerinin katılımıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre işletmelerin marka iletişimi bağlamında spor sponsorluğu çalışmalarının marka kimliği oluşturmak, hedef kitleye hitap edebilmek, marka imajı yaratmak, markaya karşı güven oluşturmak gibi konularda markaya olumlu katkılar sağlamaktadır. Spor sponsorluğu çalışmaları ile işletmelerin rekabette ön plana çıkabilmelerine olanak sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sponsorship is one of the methods preferred by businesses today to create a brand image and reach consumers. Thanks to the fact that sports sponsorship can reach large masses, it is observed that businesses are turning to this field. The main purpose of this study is to examine the factors affecting sports sponsorship activities of businesses in the context of brand communication and the criteria affecting the size of sponsorship agreements. Semi-structured in-depth interviews were conducted with the managers of 6 businesses operating in different sectors and conducting different sports sponsorship activities. According to the results obtained in the study, sports sponsorship activities of businesses in the context of brand communication provide positive contributions to the brand in issues such as creating brand identity, appealing to the target audience, creating brand image, and building trust in the brand. Sports sponsorship activities enable businesses to stand out in the competition.