E-spor etkinliklerinde sponsor-etkinlik uyumu, sponsora yönelik tutum ve sponsorun marka imajının incelenmesi: Intel e-spor sponsorluğu örneği
Sponsor-event fit in e-sports events, attitude towards the sponsor and examination of the sponsor's brand image: An example of Intel e-sports sponsorship
- Tez No: 654561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyanın insanların ihtiyaç ve isteklerine göre şekillenmesi teknoloji alanında büyük değişimler yaşanmasına neden olmuştur. Her alanda önemli değişimler yaratan, sürekli gelişen ve değişen teknoloji spor alanını da oldukça etkilemiş ve alana yeni branşların dahil olmasını sağlamıştır. E-spor kavramı bu noktada hayatımıza girmiş ve teknolojiyi yakından takip eden genç hedef kitleye ulaşmak isteyen markalar için de büyük bir fırsat yaratmıştır. Popülerliğini günden güne artıran e-spor, markaların sponsorluk faaliyeti aracılığıyla genç hedef kitle ile iletişim kuracağı gözde bir platform haline gelmiştir. Bu çalışma kapsamında; Intel ESL Türkiye Şampiyonası ve Intel sponsorluğu ele alınmıştır. Intel sponsorluğu; sponsor-etkinlik uyumu, sponsora yönelik tutum ve marka imajı bağlamında incelenmiştir. Araştırmada öncelikle sponsorluk, marka/marka imajı ve elektronik spor kavramları geniş bir perspektif ile sunulmuş; araştırmanın yöntemi, kullanılacak veri ve analizler belirlenmiştir. Intel ESL Türkiye Şampiyonası katılımcılarından anket yöntemi ile elde edilen veriler istatistiksel teknikler ile değerlendirilmiş, bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkan bulgular tablolar aracılığı ile sunulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking form of demands and necessities of people cause major innovations to exist in the field of technology. Technology that has changed and developed constantly, creating important alteration in every field has effected sport field fairly and provide new branches to include the field. E-sports term came into out lives at that ponit and created a great opportunity for the brands which wanted to reach the young populace who follow the technology at a close range. E-sports that boosts its popularity day by day turns into be a favourite platform that brands will be in communication with the target populace. With in that study, it has been dealed with Intel ESL Turkey Championship and Intel sponsorship. Intel sponsorship has been analyzed in that manner; sponsorship-event fit, attitude towards the sponsorship and brand image. In the study, sponsorship, brand/brand image and e-sports terms have been presented with a wide perspective. The method of survey, data that will be used and analyses have been detected. The data which eas obtained by the questionarre method from Intel ESL Turkey Championship attendants were evaluated with the statistical techniques, the findings that showed up at the end of the evaluation have been presented and commented by the charts.