The relationship among sub-culture identity, brand image,brand awareness and purchase intention in the event sponsorship context
Etkinlik sponsorluğu bağlamında alt kültür kimliği, marka imajı, marka farkındalığı ve satın alma niyeti
  1. Tez No: 651535
  2. Yazar: MERT ATASEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞENUR ALTINİĞNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Etkinlik pazarlaması literatüründe marka imajı ve marka farkındalığı kavramları ve etkileri etkinlik sponsorluğu özelinde oldukça incelenmiştir. Literatürde bu alanda yapılan çalışmaların büyük bir kısmı spor etkinlikleri alanında olmuştur. Spor etkinlikleri dışındaki konulara daha az yer verilmesi bu araştırmanın yapılmasına neden olmuştur. Özellikle, etkinlik pazarlaması ve sponsorluk bağlamında müzik alanı, konser ve müzik festivalleri akademik alanda yeri kısıtlıdır. Bu çalışma müzik temelli bir alt-kültür kimliğinin etkinlik sponsoruna olan marka farkındalığı, marka imajı ve sponsor markanın ürünlerine olan satın alma eğilimini inceler. Bu çalışma, müzik temelli bir alt-kültür olarak heavy metal ve bu kültürü benimsemiş dinleyiciler odak noktası alınarak yapılmıştır. Akademik literatürde bir müzik tarzı olan heavy metale yer verilmesi oldukça kısıtlıdır. Pazarlama alanında heavy metal müzik tarzına yeterli yer verilmediği gözlemlenmiştir. Geçmişte yapılan bazı akademik makalelerde heavy metal müzik tarzı ve heavy metal dinleyicileri oldukça kötülenmiştir. Katılımcıların iletişim bilgileri, metal müzik janrı konserleri öncesinde ve sonrasında etkinlik mekanlarında toplanmış olup, anket soruları elektronik ortam aracılığıyla iletilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of brand image and brand awareness is highly investigated in the event marketing literature specific to event sponsorship. In sponsorship literature majority of the studies consist of specifically on sports related events and this leads to conducting a research on other event fields. This study investigates the effects of brand awareness, brand image and purchase intention to sponsor's products within musical sub-culture. This study organized on heavy metal as a musical sub-culture, thus people who listen heavy metal and adopt this culture. It is observed that heavy metal musical genre is not takes place in the field of marketing literature. Also, in the academic literature heavy metal studies are insufficient and heavy metal musical genre and heavy metal listeners is highly disparaged in some previous studies. Participants' contact details collected before and after the metal genre related concerts in event venues. Survey questions are distributed through electronic channels.