Yöneticilerin liderlik özellikleri ve teknoloji kullanımları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between managers' leadership characteristics and technology use
- Tez No: 862646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞAHİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, yöneticilerin liderlik özellikleri ve teknoloji kullanımları arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Günümüzde yöneticilerin liderlik davranışlarının örgütlere etkisi, özellikle de çalışanlar üzerindeki etkiyle açıklanabilir. Bu durum örgütün rekabet düzeyini artırabilecek bir faktör olarak önemlidir. Çalışma kapsamı, KOSGEB(Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme)'e kayıtlı işletmelerdeki 329 yönetici ve çalışanlara uygulanan anket formunu içermektedir. Bu yönde demografik bilgi formu, yönetici ve çalışanların liderlik davranışı ve teknoloji liderliği öz yeterlilik ölçeği katılımcılara uygulanmıştır. Çalışmada cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, kurumda çalışma süresi, sektörde çalışma süresi ve görev faktörleri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda hipotezlerdeki demografik değişkenlerin her biri, yöneticilerin liderlik özellikleri ile aralarında anlamlı bir fark olduğunu reddederek oluşturulmuştur. Diğer yandan her bir değişken, teknoloji liderliği öz yeterliliği ile aralarında bir ilişkinin olduğu kabul edilerek geliştirilmiştir. Bulgular incelendiğinde değişkenlerin tamamının yöneticilerin liderlik özellikleri ile bir ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte eğitim düzeyi değişkeni dışında diğer değişkenlerin tamamının teknoloji liderliği öz yeterliliği ile aralarında bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Literatürde bu sonuçlara benzer çalışmalar bulunmakla birlikte bu konuda yapılmış çalışmaların da az olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tespit edilen bulgular, sektörden sektöre farklı sonuçlar verebilir. Dolayısıyla daha kapsamlı bir sonuç açısından alt ölçeklerin incelenerek detaylandırılabileceği çalışmaların yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between managers' leadership characteristics and technology usage. Today, the impact of leadership behaviors of managers on organizations can be explained, especially with the effect of employees. This is important as a factor that can increase the competition level of the organization. The scope of the study includes the survey form applied to 329 managers and employees in the enterprises registered in KOSGEB(Developing and Supporting Small and Medium Enterprises). In this direction, the demographic information form, the leadership behavior of managers and employees and the technology leadership self -qualification scale were applied to the participants. In the study, gender, age, marital status, education status, working time in the institution, working time in the sector and duty factors were examined. For this purpose, each of the demographic variables in hypotheses was created by rejecting that there is a significant difference between the leadership characteristics of the managers. On the other hand, each variable has been developed by accepting that there is a relationship between technology leadership self -competence. When the findings were examined, it was found that all of the variables had no relationship with the leadership characteristics of the managers. However, it was determined that all other variables except the educational level variable have a relationship between technology leadership self -competence. Although there are studies similar to these results in the literature, it is determined that the studies conducted on this subject are low. In addition, the findings can give different results from the sector to the sector. Therefore, in terms of a more comprehensive result, it is important to examine the sub -scales and make them detailed.