Bir vakıf üniversitesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin menstruasyondan etkilenme ve dismenore yaşama durumlarının incelenmesi
Examination of the impact of menstruation and the experiences of dysmenorrhea on foreign national students receiving education in a foundation university
  1. Tez No: 862662
  2. Yazar: ISTAR ABDIKADAR ABDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışma İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan bir vakıf üniversitesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin menstruasyondan etkilenme ve dismenore yaşama durumlarının incelenmesi amacıyla kesitsel tanımlayıcı olarak 518 yabancı uyruklu kız öğrenci ile yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği ve Menstruasyon Etki Ölçeği veri kullanılmıştır. İstatistiksel verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistikleri (Frekans, yüzde, ortalama, standart sapma), bağımsız gruplarda t test, ANOVA ve pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Öğrencilerin yaşları 17 ile 35 arasında, ortalama yaş 21,43±2,57 olarak saptanmıştır. Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği“Emosyonel”ve“Fonksiyonel”alt boyutlarından aldıkları puanlar ve ortalamaları sırasıyla; 8 ile 40; 5 ile 25 arasında; ortalama 26,88±7,51; 15,85±4,55 puan olarak belirlenmiştir. Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeğinden aldıkları toplam puanlar 13 ile 65 arasında; ortalama puan 42,73±10,81'dir. Emosyonel ve Fonksiyonel alt boyutları Cronbach Alfa Katsayısı sırasıyla α=0,873, α=0,676'dır. Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği için toplam Cronbach Alfa katsayı 0,872'dir. Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeğindeki puanları arttıkça, bireylerin dismenore kaynaklı fonksiyonel ve duygusal etki düzeyleri de artış artmaktadır. Çalışmamızda öğrencilerin Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeğinden etkilenme düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin Menstruasyon Etki Ölçeği“Fiziksel Etki”alt boyutu için puan aralığı 8-35 ve ortalama puan 24,56±6,06'dır;“Psikososyal Etki”alt boyutu için ise puan aralığı 7-35 ve ortalama puan 20,14±6,07 olarak belirlenmiştir. Menstruasyon Etki Ölçeğinden aldıkları toplam puanlar 15 ile 70 arasında değişmekte olup; ortalama puan 44,70±8,98'dür. Menstruasyon Etki Ölçek iç tutarlılıkları incelendiğinde; Fiziksel Etki alt boyutu için α=0,807 ve Psikososyal Etki alt boyutu için α=0,744 olup toplam Menstruasyon Etki Ölçeğinin Cronbach's Alfa katsayı 0,748'dir. Öğrencilerin Menstruasyon Etki Ölçeğinden aldıkları toplam puanlar 15 ile 70 arasında; ortalama puan 44,70±8,98'dür. Menstruasyon Etki Ölçeğinden alınan puanları arttıkça, öğrencilerin Menstruasyon döneminden etkilenme durumlarında bir artış gözlenmektedir. Çalışmamızda öğrencilerin Menstruasyon Etki Ölçeğinden etkilenme durumu ortalamanın üzerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study engaged 518 foreign female students at a foundation university on Istanbul's European side, utilizing a cross-sectional descriptive approach to explore menstruation's impact and experiences of dysmenorrhea. Data collection involved a personal information form, the Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale and the Menstruation Impact Scale. Descriptive statistics (frequency, percentage, mean, standard deviation) were used in the evaluation of statistical data, along with independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation analyses for independent groups. Participants, aged 17 to 35, with an average of 21.43 ± 2.57, revealed insights into Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale“Emotional”and“ Functional ”sub-dimensions, scoring 8 to 40 and 5 to 25, respectively, with averages of 26.88 ± 7.51 and 15.85 ± 4.55. Total Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale scores ranged from 13 to 65, averaging 42.73 ± 10.81. The Cronbach's Alpha coefficients for the Emotional and Functional subscales are α=0.873 and α=0.676, respectively. The total Cronbach's Alpha coefficient for the Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale is 0.872. As scores on the Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale increase, individuals' levels of Functional and Emotional impact due to dysmenorrhea also increase. Our research revealed that the impact levels on the Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale among students are higher than the mean. Scores from the“Physical”and“Psychosocial”Impact sub-dimensions of the Menstruation Impact Scale varied between 8 to 35 and 7 to 35, with averages of 24,56±6,06 and 20,14±6,07. Total Menstruation Impact Scale scores ranged from 15 to 70, averaging 44,70±8,98. Cronbach's Alpha coefficients were α=0.807 for“Physical”and α=0.744 for“Psychosocial,”resulting in a total MIS Cronbach's Alpha of 0.748. As the scores obtained from the Menstruation Impact Scale increase, an increase in students' impact from the menstrual period is observed. In our investigation, we noted that students experience an impact level exceeding the average according to the Menstruation Impact Scale.