Obstrüktif uyku apne sendromlu (OUAS) hastaların bağırsak florasında desülfovibrio miktarındaki değişimin desatürasyon ile ilişkisi
The relationship between the change in the amount of desulfovibrio and desaturation in the intestinal flora of patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS)
  1. Tez No: 862666
  2. Yazar: BARAN SINIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ORTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çağımızda bağırsak mikrobiyotasının birçok inflamatuar hastalıktaki rolü üzerine çalışmalar yapılmıştır. Son yıllarda mikrobiyotanın parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar ve daha birçok hastalıkla da direkt veya dolaylı yoldan ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bunun yanısıra mikrobiyota değişiminin obstrüktif uyku apne sendromu patogeneziyle ilişkisi net olarak ortaya konulamamıştır. Uyku apne sendromu uykuda intermittent hipoksiye neden olan bir hastalıktır. Hipoksiye bağlı olarak bağırsak florasında değişimler olabilmektedir. Bu değişimlerin daha çok anaerob bakteri türlerinin artışı şeklinde olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızdaki amacımız anaerob olan desülfovibrio bakterisinin obstrüktif uyku apne sendromu olan hastalarda miktarını ölçmek, uyku apnesi olmayan sağlıklı gönüllülerle kıyaslamak ve ayrıca polisomnografi sırasında ölçülen satürasyon indeks değerlerinin yani desatürasyon miktarının bu bakteri ile ilişkisini ortaya koymaktır. MATERYAL ve METOD Bilimsel araştırmamızda, hastanemiz özel uyku hastalıkları polikliniğinde obstrüktif uyku apne sendromu tanısı konulan 30 hasta ve nöroloji polikliniğine uyku dışında farklı şikayetlerle başvuru yapan 20 sağlıklı kişi bulunmaktadır. Katılımcıların sosyografik verileri kaydedildi. Gaita örneği alınmadan önceki son 15 günde hastalara protein, karbonhidrat ve yağdan dengeli diyet listesi verildi. Katılımcılardan alınan fekal örnekler -20 °C'de, analiz edilene kadar bekletildi. Fekal örneklemeler toplandıktan sonra analiz için laboratuvara ulaştırıldı. Uykuyla ilgili hastalıklarda altın standart tetkik olan polisomnografi yapıldı ve elde edilen verilerin hepsi SPSS programı kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR Desülfovibrio bakterisi; 6 hasta (%54,5) ve 5 kontrol grubu (%45,5) olmak üzere toplam 11 bireyde (%22) tespit edildi. Bakteri konsantrasyonu her iki grup arasında kıyaslandı ve istatiksel olarak anlamlı saptanmadı. Desülfovibrio saptanan ve saptanmayan gruplar arasında yapılan değerlendirmelerde, uyku parametreleri ve demografik veriler yönünden anlamlı olabilecek bulguya rastlanılmadı. Çalışmada yer alan OUAS hastalarında, desülfovibrio bakterisi ve apne-hipopne indeksi arasında anlamlı istatiktiksel veri saptanmadı. Hasta ve kontrol gruplarının polisomnografik verileri karşılaştırıldığında uyku latansı ve N2 uyku evresi yüzdesinde anlamlı değişiklik olmadığı; uyku kalitesi, WASO, N1, N3, REM yüzdeleri, ortalama ve en düşük oksijen satürasyonu, ODİ değerlerinin ise, beklenildiği üzere, anlamlı olarak farklı olduğu bulgulandı. Hipertansiyon hastalığının AHİ ve ortalama oksijen satürasyonu ile istatiksel olarak anlamlı ilişkisi olduğu gözlendi. SONUÇ Obstrüktif tip uyku apne sendromu olan hastaların bağırsak mikrobiyotasında anaerob desülfovibrio türü bakteri kolonizasyonunun artabileceği ve intermittent hipoksiyle ilişkili olabileceği yönünde kurulan hipotez ilk defa insanlar üzerinde yapılmıştır. Hasta seçiminde titiz davranılması ve dahil edilme kriterlerinin yüksek oranda kısıtlayıcı olması araştırmamızın bulgularını daha değerli kılmaktadır. Her ne kadar bakteri miktarının, hasta ve kontrol grubu arasında fark göstermediği, AHİ indeksiyle de belirgin bir ilişkisi olmadığı bulgulansa da ilerleyen zamanda desülfovibrio kolonizasyonun arttığı bireylerde bakteri miktarı ve aktivitesine bağlı komorbid durumların ortaya çıkabileceği öngörülebilir. Bundan dolayı bu bireylerin takibi OUAS, Parkinson hastalığı gibi hastalıkların patofizyolojisine yönelik daha detaylı bilgilerin elde edilmesine hatta tedavi protokollerinin değişmesine neden olabilir. Çalışmaya dahil edilen kişi sayısının kısıtlı olmasına rağmen hasta ve kontrol gruplarında sırasıyla %54 ve %45 oranında bakteri kolonizasyonunun arttığının gösterilmesi önemli bir bulgudur. Gelecekte daha fazla birey üzerinde yapılacak çalışmalarda mevcut hipotezimiz de kanıtlanabilir. ANAHTAR KELİMELER: obstrüktif uyku apne sendromu, mikrobiyota, desülfovibrio, bağırsak mikrobiyota, obstrüktif uyku apne sendromu ve mikrobiyota, polisomnografi
Özet (Çeviri)
In our age, studies have been conducted on the role of intestinal microbiota in many inflammatory diseases. In recent years, it is thought that the microbiota may be directly or indirectly related to neurodegenerative diseases such as Parkinson's disease and many other diseases. In addition, the relationship between microbiota change and the pathogenesis of obstructive sleep apnea syndrome has not been clearly demonstrated. Sleep apnea syndrome is a disease that causes intermittent hypoxia during sleep. There may be changes in the intestinal flora due to hypoxia. It is thought that these changes are mostly in the form of an increase in anaerobic bacterial species. Our aim in our study is to measure the amount of desulfovibrio bacteria, an anaerobic bacterium, in patients with obstructive sleep apnea syndrome, to compare it with healthy volunteers without sleep apnea, and also to reveal the relationship between the saturation index values, that is, the amount of desaturation, measured during polysomnography and this bacterium. MATERIAL and METHODS In this research, there are 30 patients diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome in the private sleep disorders polyclinic of our hospital and 20 healthy people who applied to the neurology outpatient clinic with complaints unrelated to sleep. Sociographic data of the participants were recorded. In the last 15 days before the stool sample was taken, patients were given a balanced diet list consisting of protein, carbonhydrates and fat. Fecal samples taken from the participants were kept at -80 °C until analyzed. After fecal samples were collected, they were delivered to the laboratory for analysis. Polysomnography, which is the gold standard examination in sleep-related diseases, was performed and all the data obtained was evaluated using the SPSS program. RESULTS Desulfovibrio bacteria was detected in a total of 11 individuals (22%), including 6 patients (54.5%) and 5 control groups (45.5%). Bacterial concentration was compared between both groups and was not found to be statistically significant. In the evaluations made between the groups with and without desulfovibrio, no significant findings were found in terms of sleep parameters and demographic data. No significant statistical data was detected between desulfovibrio bacteria and apnea-hypopnea index in the OSAS patients included in the study. When the polysomnographic data of the patients and control groups were compared, there were no significant changes in sleep latency and N2 sleep stage percentage; sleep quality, WASO, N1, N3, REM percentages, average and lowest oxygen saturation, and ODI values were found to be significantly different, as expected. It was observed that hypertension disease had a statistically significant relationship with AHI and average oxygen saturation. CONCLUSION The hypothesis that anaerobic desulfovibrio type bacterial colonization may increase in the intestinal microbiota of patients with obstructive type sleep apnea syndrome and may be associated with intermittent hypoxia has been made on humans for the first time. The fact that patient selection was meticulous and the inclusion criteria were highly restrictive makes the findings of our study more valuable. Although it was found that the amount of bacteria did not differ between the patient and control groups and did not have a significant relationship with the AHI index, it can be predicted that comorbid conditions depending on the amount and activity of bacteria may occur in individuals with increased desulfovibrio colonization in the future. Therefore, follow-up of these individuals may lead to obtaining more detailed information about the pathophysiology of diseases such as OSAS and Parkinson disease and even to change treatment protocols. Although the number of people included in the study was limited, it is an important finding that bacterial colonization respectively increased by 54% and 45% in the patient and control groups. Our current hypothesis may also be proven in future studies on more individuals. KEY WORDS: obstructive sleep apnea syndrome, apnea, microbiota, desulfovibrio, gut microbiota, obstructive sleep apnea syndrome and microbiota, polysomnography