İxazomib ve fumagillin kombinasyonunun glioma hücrelerinde sitotoksik, apoptotik ve antianjiogenik etkilerinin araştırılması cytotoxic, apoptotic and antiangiogenic effects of ixazomib and fumagillin combination on glioma cells
- Tez No: 862665
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRİŞ DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, ixazomib ve fumagillin kombinasyonunun glioma hücreleri üzerindeki sitotoksik/sinerjistik, apoptotik ve antianjiyojenik etkilerini araştırmayı amaçladık. Sitotoksik etkilerini değerlendirmek için U87MG, SHSY-5Y ve C6 glioma hücre hatları ile, HUVEC endotelyal hücreleri kullanmıştır. Sitotoksik etkiler MTT yöntemi ile belirlenmiş ve CDI değerleri hesaplanmıştır. Belirli konsantrasyonların gerçek zamanlı hücre analiz sisteminde U87MG glioma hücrelerinde proliferasyon ve migrasyon etkileri çalışılmıştır. Hücre akış sitometride annexin V-PI yöntemi kullanılarak glioma hücrelerinde apoptotik etkiler belirlenmiştir. İxazomib ve fumagillinin tekli ve kombine uygulamalarında, konsantrasyon artışına bağlı olarak tüm hücre hatlarında kontrole göre sitotoksik etkide artış bulunmuştur. CDI değerlerine göre kombine uygulamalarda özellikle HUVEC endotel hücreleri ile U87MG ve SHSY5Y glioma hücrelerinde yüksek konsantrasyonlarda sinerjistik etki olduğu belirlenmiştir. İxazomib ve fumagillin kombinasyonun erken apoptotik hücre oranları U87-MG hücrelerinde 5+50 μM da; SHSY-5Y hücrelerinde de 5+100 μM da olduğu görülmüştür. İxazomib (5μM) ve Fumagillinin (50 μM) tekli ve kombin uygulaması (5+50 μM), U87-MG hücre hattında hücre proliferasyonunu zaman bağımlı inhibe etmiş ve kontrole göre bu konsantrasyonların benzer migrasyonu inhibe edici etki gösterdiği analiz edilmiştir. Sonuç olarak, glioma glioma hücrelerinde bir proteazom inhibitörü olan ixazomib ile bir antifungal ilaç olan fumagillin'i sinerjistik/sitotoksik, apoptotik ve antianjiyojenik etkilerinin anlaşılması, glioma tedavisinde etkili terapötik yaklaşımların geliştirilmesine katkıda bulunacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the cytotoxic/synergistic, apoptotic and antiangiogenic effects of the combination of ixazomib and fumagillin on glioma cells. U87MG, SHSY-5Y and C6 glioma cell lines and HUVEC endothelial cells were used to evaluate their cytotoxic effects. Cytotoxic effects were determined by the MTT method and CDI values were calculated. Proliferation and migration effects of certain concentrations were studied in U87MG glioma cells in a real-time cell analysis system. Apoptotic effects were determined in glioma cells using the annexin V-PI method in cell flow cytometry. In single and combined applications of ixazomib and fumagillin, an increase in cytotoxic effect was found in all cell lines compared to the control, depending on the increase in concentration. According to CDI values, it was determined that combined applications had a synergistic effect at high concentrations, especially on HUVEC endothelial cells and U87MG and SHSY5Y glioma cells. Early apoptotic cell rates of ixazomib and fumagillin combination were observed at 5+50 μM in U87-MG cells; It was also observed to be present at 5+100 μM in SHSY-5Y cells. Single and combined application (5+50 μM) of Ixazomib (5μM) and Fumagillin (50 μM) inhibited cell proliferation in a time-dependent manner in the U87-MG cell line, and it was analyzed that these concentrations showed similar migration inhibitory effects compared to the control. In conclusion, we believe that understanding the synergistic/cytotoxic, apoptotic and antiangiogenic effects of ixazomib, a proteasome inhibitor, and fumagillin, an antifungal drug, on glioma glioma cells will contribute to the development of effective therapeutic approaches in glioma treatment.