1990-1995 eğitim-öğretim yılında lise ders kitaplarında genel Türk tarihi öğretimi ve problemleri
  1. Tez No: 86270
  2. Yazar: MUSTAFA KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
187 ÖZET Genel Türk Tarihi adı, bilindiği üzere geniş bir tarih ve coğrafî sahayı içine almaktadır. Üç kıtaya açılan ve binlerce yılla ifade edilebilen bir tarihi, yeni nesillere (öğrencilere) öğretebilmek takdir edileceği üzere zor bir görevdir. Buna rağmen, tarih ilminin 21. asırdaki metod atılımları ve her geçen gün biraz daha artan bilgi birikimi ile bir çok problem çözülmeye başlanmıştır. 1990'lı yılların başında Millî Eğitim Bakanlığı'nın eski öğretim sistemini değiştirip, kredili sisteme geçiş yapması köklü bir atılım olarak değerlendirilebilir. Fakat bu sistem, Türk eğitim yapısının özellikleri esas alınmadan hazırlanmış, hiç uygulanmadan (veya sunî uygulamalar yapılarak) yürürlüğe konmuştur. Bu sistemde, öğrencilerin seviyesi, öğretim metodu, öğretmenin öğretici olarak fonksiyonu ve program yapısı, klasik eğitim sistemine hiç benzememektedir. Kredili sisteme göre yazılan ders kitapları (G.T.T ve Lise I) başarılı bir şekilde hazırlanmıştır. Ama buna rağmen uygulanan öğretim programını, öğrenci, öğretmen, idareci ve çevre dörtlüsünün tam olarak bilinmemesi bu sistemin başarısızlık sebeplerinden biridir. Yapılan araştırmada, kredi ve ders geçme esasına göre hazırlanan tarih kitapları genel olarak başarılı olduğu halde, kredili sistemin Türkiye'de başarılı bir şekilde uygulanamamasının sebepleri açıklanacaktır. Aynca, Genel Türk Tarihi ve Lise I tarih derslerinde yaşanan isim problemi, coğrafî saha genişliği ve öğrenme zorluklan üzerinde durularak, bu sahanın nasıl başarılı bir şekilde anlatılabileceği hakkında bazı tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
188 SUMMARY As it is known, the name "General Turkish History includes a wide area of history and geography. As you will appreciate, it's a difficult task to teach the new generations (students) a history which extends over three continents and which is expressed with thousands of years. However, many problems are started to be solved via the methodological breakthroughs of the science of history in the 21st century and it accumulation of knowledge that is updated a little more with each passing day. That the Ministry of Public Education changed the old educational system and passed to the credit system at the beginning of 1990's can be considered as a deep-rooted leap. But this system is prepared without taking into consideration the peculiarities of the Turkish educational structure and it's put into effect without any practice (or by carrying out artificial practices). In this system the level of students, educational method, the function of the teacher as an educator and the programme structure don't ever seem like the classical education system. The textbooks that are written according the credit system (General Turkish History and Lycee I) are prepared successfully. However, that the quartet of student, teacher, director and environment dont know the applied educational programme exactly is one of the reasons of this system's failure. In the current research, the reason why the credit system couldn't be put into practice successfully in Turkey will be explained, although the historical books that are prepared due to the principle of credit and passing the lessons are generally successful. Besides, the name problem in the lessons of General Turkish History and Lycee-I, the wideness of the geographical area and the learning difficulties are underlined and some points are made clear about how this area could be successfully explained.