Çocukların yeni arka bahçesi YouTube: Metalaşan çocukluk üzerine bir inceleme
YouTube, the new backyard of children: A study on commodified childhood
  1. Tez No: 862700
  2. Yazar: HATİCE KAHRAMAN ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ONURSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
İnternetin yaygınlaşması ve internet kullanıcılarının sosyal medyanın getirdiği katılımcı kültür ortamında üre-tüketiciye dönüşmesiyle çocuklar da üre-tüketici olarak sosyal medya ortamında artan oranda yer almaya başlamıştır. Bu çalışmada, çocuğun toplumdaki ve ekonomi süreçlerindeki konumu tartışılmış ve bu süreçlerden geçen bir çocukluğun bir Youtube kanalındaki yansımaları ele alınmıştır. Okul öncesinden itibaren Youtube üzerinden içerik üreten bir çocuğun Youtube kanalını doküman analizi yöntemiyle inceleyen bu araştırmada, videolar, izleyici içerikleri ve yorumları, araştırmacının gözlem ve notları veri olarak yer almıştır. Bulgulara göre, Youtube mikro ünlüsü çocuğun yıllar içerisinde kanaldaki konumu, babasının içeriklere ve videoların akışına yoğun etkisi nedeniyle, değişmemiş ve kanalın büyümesi durmuştur. Çocuk, 2016 yılından beri kanalda içerik üretmesine rağmen, videolarda tek başına hâkimiyet kuramamaktadır. İzleyiciler babasının ve ailenin diğer üyelerinin de videolarda yer almasını beklemektedir. Bunun yanı sıra, çocuğun kanal üretime başladığında okul öncesi yaşta olması yıllar içerisinde videoların karakterinin oluşmasındaki etkilerini gözlemlemeye olanak vermiştir.
Özet (Çeviri)
The internet's widespread use has turned children into prosumers, raising concerns about the sanctity of childhood. This study investigates the role of children in society and in economic processes, as well as the representation of childhood in a YouTube channel during the 21st century. The study analyzes a YouTube channel featuring a child who has been creating content since preschool age. The data was collected through document analysis. The findings section of the study presents inductively analyzed data with various examples. The analysis focuses on the changes in family members who hold important positions in the channel, the relationship and production processes between the audience and the channel, as well as the channel's structure and content. The findings indicate that the child's position on the Youtube channel has remained unchanged over the years. The channel's growth has stagnated due to her father's significant influence on the content and flow. Although the channel has been producing content since 2016, Sedef has no control over content. The viewers still expect other family members to be present. Additionally, the study reflects the impact of the videos on the character formation of the child who started producing content as a preschooler.