Tip 2 diyabetli hastalarda nabız dalga hızı, kardiyovasküler hastalık riski ve visseral adipozit indeks ile trimetilamin–n–oksit düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pulse wave velocity, cardiovascular disease risk and viscereal adiposity index and trimethylamin n–oxide levels in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 862699
  2. Yazar: METEHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FERİT GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Diyabetik hastalarda ateroskleroz hızla ilerlemektedir. Tip 2 diyabetin makrovasküler komplikasyonları koroner kalp hastlalıkları ile bağlantılıdır. Arter nabzının damar duvarı boyunca hareket etme hızı olarak tanımlanan Nabız Dalga Hızındaki artmış değerlerin, aterosklerotik sürecin gizli bir göstergesi olduğu ve klasik semptom ve bulgulardan daha erken ortaya çıktığı belirtilmiştir Nabız Dalga Hızı ile ölçümlenen arteriyel sertlik, kardiyovasküler morbidite ve mortalitenin bağımsız bir belirleyicisidir. Bu çalışma yeni tanı alan Tip 2 diyabet hastalarında Trimetilamin N-oksit (TMAO), OxLDL, Homosistein ve Lipopolisakkarit (LPS) düzeyleri ile Framingham, SCORE ve Nabız Dalga Hızı ve Visseral Adipozit İndeks arasındaki ilişkileri araştırmak amaçlamıştır. Çalışmamız 40-65 yaşları arasında 36 Tip 2 Diyabetli hasta ve 36 sağlıklı birey bulunan kontrol grubu ile yapılmıştır. Tüm hasta ve kontrol grubundaki bireylerin Framingham, SCORE ve Visseral Adipozit İndeks değerleri hesaplanmıştır. TMAO, OxLDL, Homosistein ve LPS düzeyleri ELİZA yöntemi ile ölçülmüştür. Tip 2 diyabetli hasta grubunda Nabız Dalga Hızı 8,46±1,7 sağlıklı bireylerin Nabız Dalga Hızı 6,94±0,6 bulunmuştur ve farkın anlamlı olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis progresses rapidly in diabetic patients, and macrovascular complications of type 2 diabetes are associated with coronary heart disease. Increased values of Pulse Wave Velocity, defined as the speed of movement of the artery wall along the vessel, have been indicated as an early indicator of the atherosclerotic process, emerging earlier than classical symptoms and signs. Arterial stiffness measured by Pulse Wave Velocity is an independent determinant of cardiovascular morbidity and mortality. This study aimed to investigate the relationships between Trimethylamine N-oxide (TMAO), Oxidized Low-Density Lipoprotein (OxLDL), Homocysteine, Lipopolysaccharide (LPS) levels, Framingham, SCORE, Pulse Wave Velocity, and Visceral Adiposity Index in newly diagnosed type 2 diabetes patients. Our study included 36 type 2 diabetic patients aged 40-65 and a control group consisting of 36 healthy individuals. Framingham, SCORE, and Visceral Adiposity Index values were calculated for all patients and control group members. TMAO, OxLDL, Homocysteine, and LPS levels were measured using the ELISA method. Pulse Wave Velocity was 8.46±1.7 in the type 2 diabetic patient group and 6.94±0.6 in healthy individuals, and the difference was found to be significant (p0.05).