Metabolik sendrom hastalarında bazı fonksiyonel besin desteklerinin oksidatif stres ve metabolik sendrom parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of certain functional food supplements on oxidative stress and metabolic syndrome parameters in patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 862734
  2. Yazar: ERKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Amaç: Metabolik sendrom, obezitenin ve sedanter yaşam tarzının artmasıyla birlikte sıklığı artan multi-faktöriyel bir hastalıktır. Ülkemizdeki yetişkinlerin neredeyse yarısını etkileyen halk sağlığı sorunudur. Metabolik sendromun önlenmesi ve tedavisinde, tıbbi beslenme tedavisi ve düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri önerilmektedir. Bu bağlamda, metabolik sendromlu bireylerde fonksiyonel besin desteklerinin, metabolik sendrom bileşenlerine ve inflamatuar yanıtlara etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Bursa Gürsu Cüneyt Yıldız Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği'ne başvuran ve dahil edilme kriterlerine uygun 60 Metabolik sendrom tanısı almış birey ile yürütülmüştür. Üç deney grubundan oluşan metabolik sendrom hastalarına 4 hafta boyunca 10x109 CFU/gün probiyotik takviyesi (n:20), 4x300mg/gün dozunda Arthrospira platensis takviyesi (n:20), 900mg/gün üzüm çekirdeği ekstratı (n:20) verilmiştir. Bireylerin beslenme alışkanlığı, fiziksel aktivite durumu, üç faktörlü beslenme anketi, antropometrik ölçümleri ve kan örnekleri alınmıştır. Açlık kan glikozu, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid, malondialdehit (MDA), TAS, TOS, OSİ, total tiyol, nativ tiyol, disülfit, disülfit/total tiyol, disülfit/doğal tiyol, total tiyol/doğal tiyol düzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic syndrome is a multi-factorial disease, the frequency of which increases with the increase of obesity and sedentary lifestyle. It is a public health problem that affects almost half of the adults in our country. Lifestyle changes such as medical nutrition therapy and regular exercise are recommended for the prevention and treatment of metabolic syndrome. In this context, the effects of functional nutritional supplements on the components of metabolic syndrome and inflammatory responses were investigated in individuals with metabolic syndrome. Materials and Methods: The study was carried out with 60 individuals who applied to Bursa Gürsu Cüneyt Yıldız State Hospital Internal Medicine Polyclinic and were diagnosed with metabolic syndrome, meeting the inclusion criteria. Metabolic syndrome patients were divided into three groups, each consuming a specific supplement for 4 weeks: 10x109 CFU/day probiotic (n:20) supplement, 4x300/day Arthrospira platensis supplement (n:20), 900mg/day grape seed extract (n:20). Nutritional habits, physical activity status, a three-factor nutrition questionnaire, anthropometric measurements, and blood samples were obtained from the participants. Fasting blood glucose, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglycerides, malondialdehyde (MDA), total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI), total thiol, native thiol, disulfide have been measured, and disulfide/total thiol ratio, disulfide/native thiol ratio, and total thiol/native thiol levels have been calculated.