2022 yılında Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda covid-19 enfeksiyonu öyküsünün tümör marker düzeyleri ile ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between COVİD-19 infection history and tumor marker levels in patients presenting to the family medicine polyclinic in 2022
- Tez No: 862733
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç:Bu araştırmanın amacı COVİD-19 enfeksiyonu öyküsünün tümör marker düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem:Araştırmaya bir eğitim araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvurup COVID-19 enfeksiyonu geçiren ve laboratuvar tahlillerinde tümör marker değerleri olan 277 hastanın verisi değerlendirilmiştir. Hastaların geçirdikleri COVID-19 enfeksiyonu süreci değerlendirilmiş olup, vakalar ayaktan tedavi alan, yatarak serviste tedavi alan ve yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi alan üç gruba ayrılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler retrospektıf bir desende gerçekleştirilmiştir. Bulgular:Araştırmada değerlendirilen vakaların 111'i (%40,1) ayaktan tedavi alan, 69'u (%24,9) servise yatan ve 97'si (%35,0) yoğun bakıma yatışı olan vakalardı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between COVID-19 infection history and tumor marker levels. Materials and Methods: The data of 277 patients who applied to the family medicine outpatient clinic of a training and research hospital, had COVID-19 infection and had tumor marker values in laboratory tests were evaluated. The COVID-19 infection process of the patients was evaluated and the cases were divided into three groups: outpatient treatment, inpatient treatment and intensive care units. The data used in the research was conducted in a retrospective design. Results: 111 (40.1%) of the cases evaluated in the study were outpatients, 69 (24.9%) were admitted to the inpatient treatment and 97 (35.0%) were admitted to the intensive care unit.