Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki motivasyonları ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumların değerlendirilmesi
Evaluation of professional motivation of physical educati̇on teachers and attitudes towards the teachi̇ng professi̇on
- Tez No: 862736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Eğitim öğretim sürecinin ana taşıyıcısı olan öğretmenlerin mesleklerini yerine getirirken karşılaştıkları problemlere ve zorlu koşullara dayanma ve motivasyonlarını koruyabilmeleri ve ayrıca mesleğe karşı yaklaşımları çok büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin Mesleki Motivasyon ve Mesleki Tutumlarını belirlemektir. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde ve kesitsel tanımlayıcı tarama tekniğiyle desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Çorum ilinde görev yapan öğretmenlerden tesadüfi yöntemle araştırmaya dâhil edilen toplam 180 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından çalışmanın amaçlarına yönelik oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu' Uğraş tarafından 2012 yılında geliştirilen Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri için Mesleki Motivasyon Ölçeği ve Ünlü tarafından geliştirilen Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği (BEÖYTÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The attitude of teachers to the problems they have encountered throughout their professional lives and to difficult conditions is important in their approach to their profession. The aim of this study is to determine the Professional Motivation and Professional attitudes of physical education teachers. Our study was designed in the survey model, which is one of the quantitative research methods, and with cross-sectional descriptive scanning technique. The research consists of a total of 180 physical education and sports teachers who were included in the study by random method from the teachers working in Çorum. In the study, the 'Personal Information Form' created by the researcher for the purposes of the study was used as data collection tools. In addition, The Professional Motivation Scale for Physical Education and Sports Teachers developed by Mr. Ugras in 201 2 and The Attitude Scale Towards the Physical Education and Sports Teaching Profession developed by Mr. Unlu was used. Independent Samples t-Test (p>0.05) was used to compare the pairwise groups with normal distribution according to the variables included in the study.