Kemoterapi alan kanser hastalarında cerrahi maskenin kan gazı üzerine etkisi ve klinik sonuçları
Effects of surgical mask on blood gases and clinical results in cancer patients receiving chemotherapy
- Tez No: 862770
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ: COVID 19 pandemisi ile birlikte günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelen cerrahi maskeler; en ucuz, efektif koruyucu yöntem olarak önerilmektedir. Ancak maske kullanımı ile sağlıklı bireylerde hipoksemi ve CO2 retansiyonu gelişebileceğini gösteren yayınlar bulunmaktadır. Onkoloji pratiğinde yarattığı iletişim sorunları rapor edilen cerrahi maskelerin kemoterapi alan hastalardaki etkileri bilinmemektedir. Çalışmamızda amaç; kemoterapi alan kanser hastalarında cerrahi maskenin oksijenizasyon ve CO2 retansiyonu üzerine etkilerini araştırmak ve olası klinik sonuçlarını incelemektir. Materyal ve Metot: Histopatolojik tanı ile dokümante kanser tanısı olan ve aktif kemoterapi alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Kemoterapi öncesi rutin değerlendirme esnasında hastaların sosyodemografik özellikleri, hasta, hastalık ve tedavi özellikleri kaydedildi. Tedavi sürecinde sürekli cerrahi maske takmaları sağlanan hastaların; tedavi öncesi ve sonrasında venöz kan gazı, pulse oksimetre ile SO2 ve vital bulguları kaydedildi. Tedavi esnasında karşılaşılan akut toksisiteler not edildi. Bulgular: Çalışmada medyan yaş 60 (33-85) olan 126 hasta değerlendirildi. Hastaların %73.8'inde en az bir komorbidite varken; en sık komordite hipertansiyondur (%45.2). Hastaların 21 (%16.7)'inde KOAH/ B.astım tanısı varken; %15.1'i inhaler tedavi kullanmaktadır. En sık tanı meme kanseri (%32.5) iken hastaların %50'i palyatif sistemik tedavi almaktadır. Yarısı (%56.3) 3 haftalık rejimlerde izlenen çalışma grubunun medyan tedavi süresi 150dk(90-410)'dır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Surgical masks have become an important part of our daily lives with the COVID-19 pandemic; It is recommended as the cheapest, most effective preventive method. However, publications are showing that hypoxemia and CO2 retention may develop in healthy individuals with the use of masks. The effects of surgical masks, which have been reported to cause communication problems in oncology practice, on patients receiving chemotherapy are unknown. The aim of our study was; to investigate the effects of a surgical mask on oxygenation and CO2 retention in cancer patients receiving chemotherapy and to examine its possible clinical consequences. Materials and Methods: Patientswho had cancer diagnosis and were receiving chemotherapy, were included in the study. During the routine evaluation before chemotherapy, the sociodemographic characteristics of them, patient, disease and treatment characteristics were recorded. The patients' compliance to wear FMs during the treatment was sustained. Venous blood gas, SO2 by pulse oximeter, and vital signs were recorded before and after treatment. Acute toxicities encountered during treatment were noted. Results:126 patients with a median age of 60 (33-85) were evaluated in the study. While 73.8% ofthe patients had at least one comorbidity; The most common comorbidity was hypertension (45.2%). While 21 (16.7%) of the patients were diagnosed with COPD/asthma; 15.1% were using inhaler therapy. While the most common diagnosis was breast cancer (32.5%), 50% of patients were receiving palliative systemic treatment. While the half of the patients (56.3%) were under 3 weekly regimens, the median follow-up under chemotherapy was 150 minutes (90- 410).