Akut solunum yetmezliği ile çocuk yoğun bakım ünitesine yatan hastaların lokal doku perfüzyon parametreleri ile solunum yetmezlik şiddetinin karşılaştırılması
Comparison of local tissue perfusion parameters and severity of respiratory failure in patients hospitalised in paediatric intensive care unit with acute respiratory failure
  1. Tez No: 862769
  2. Yazar: GÜRSEL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Akut solunum yetmezliği, çocuk yoğun bakım ünitesi (ÇYBÜ)'ne en sık başvuru nedenidir. Üst ve alt hava yolu patolojileri ve enfeksiyonları, sinir sistemi patolojileri, göğüs deformiteleri, diğer organ yetmezlikleri gibi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu tez çalışmasında akut solunum sıkıntısı ile ÇYBÜ'de yatan hastalarda solunum yetmezliğine bağlı perfüzyon indexinin (Pİ) etkilenip etkilenmediğini göstererek, çocuk hasta grubunda tedavi yönetimine perfüzyon indeksini katmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasında, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇYBÜ'nde akut solunum sıkıntısı tanısı ile takip edilen 31'i kız, 25'i erkek toplamda 56 hastadan 0., 24., 48. ve 72. saatlerde alınan veriler değerlendirilmiştir. Bu hastalara yatışta pnömoni, akut bronşiolit, astım atağı, krup veya postop havayolu problemi tanısı konulmuştur. Hastaların durumuna bağlı olarak rezervuarlı maske, basit maske, yüksek akışlı nazal kanül (YANK) veya mekanik ventilatör ile oksijen tedavisi uygulanmıştır. Hastaların masimo pulse oksimetre cihazı ile ölçülen Pİ (Pİma) değeri ile mindray beneview monitör ile ölçülen Pİ (Pİmb) değeri, saturasyonu, laktat değeri, kan basınçı, ortalama arter basıncı (MAP), nabızı, ROX indeksi, solunum sayısı, FiO2 değeri, vücut ısısı, hemoglobin/hemotokrit değeri, kapiller dolum zamanı (KDZ) ölçülmüş ve bu veriler IBM SPSS (Version 27 tez sürümü) istatistik programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Pİma değerlerinin zaman içindeki değişimi istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05). ROX indeksinin < 3 değerine göre yapılan ROC analizinde Pİma ≤ 0,97 alınması ile %68 duyarlılık, %57 özgüllük; Pİmb ≤ 1,5 alınması ile %79 duyarlılık, %40 özgüllükle solunum yetmezliği tespit edilmiştir. Her iki kesim noktasıda istatistiki olarak anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). S/F oranının < 250 değerine göre yapılan ROC analizinde ise Pİma ≤ 0,8 alınması ile %21 duyarlılık, %87 özgüllük; Pİmb ≤ 0,9 alınması ile %43 duyarlılık, %78 özgüllükle solunum yetmezliği tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışma sonuçlarına göre, hastalarda solunum yetmezliği geriledikçe Pİ, ROX indeksi ve S/F oranında anlamlı bir artış, laktatta ise anlamlı azalma belirlenmiştir. S/F oranı ile ROX indesi arasında kuvettli pozitif yönde korelasyon belirlenmiştir. S/F oranına göre Pİma'nın solunum yetmezliğini tespit etme gücü anlamlı bulunmazken, Pİmb'ninki anlamlı bulunmuştur. Pİ'ni tek bir zaman olarak değil, sürekli izlem olarak takip etmenin faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of the Study: Acute respiratory failure is the most common reason for admission to a pediatric intensive care unit (PICU). It may develop due to many causes, including upper and lower airway pathologies and infections, nervous system pathologies, chest deformities, and other organ failures. The aim of this thesis study was to show whether perfusion index (PI) is affected by respiratory failure in patients hospitalized in the PICU with acute respiratory distress and to include perfusion index in the treatment management of pediatric patients. Material and Methods: In this thesis study, the data obtained at 0, 24, 48, and 72 hours from 56 patients, 31 female and 25 male, who were followed up with a diagnosis of acute respiratory distress in the PICU of Muğla Training and Research Hospital were evaluated. These patients were diagnosed with pneumonia, acute bronchiolitis, asthma attack, croup, or postoperative airway problems on admission. Oxygen therapy was applied with a reservoir mask, a simple mask, a high-flow nasal cannula (HFNC), or a mechanical ventilator, depending on the condition of the patients. The PI (PIma) value measured with the Masimo pulse oximetry device and the PI (PImb) value measured with the Mindray beneview monitor, saturation, lactate value, blood pressure, mean arterial pressure (MAP), pulse rate, ROX index, respiratory rate, FiO2 value, body temperature, hemoglobin/haemotocrit value, and capillary filling time (CFT) were measured, and these data were analyzed with IBM SPSS (Version 27 thesis version) statistical software. Results: The change in PIma values over time is statistically significant (p0.05). In the ROC analysis performed according to ROX index 0.05). In the ROC analysis performed according to S/F ratio