Türkiye'de sigortacılığın kurumsallaşması, geleceği, sorunları ve ileriye dönük öneriler
- Tez No: 86278
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Türk Sigorta Sektörünün tarihsel gelişimi ile birlikte bugünkü durumu, Avrupa ülkeleri ile karşılaştırılarak ele alınmış, eksik yönleri saptanarak, giderilebilmesi için yapılması gerekenler bulunmuş, belli başlı sorunların çözümlenmesi için öneriler sunulmuş ve Türk Sigorta Sektörünün kurumsallaşma çabalan incelenmiştir. Birinci bölümde, sigortacılığın Dünya'da ve Türkiye'deki doğuşu ve gelişimine yer verilmiştir. Sigorta ile ilgili kuruluşlar Avrupa ve Türkiye bazında ele alınarak görevleri ve fonksiyonları itibariyle incelenmiştir. İkinci bölümde, Türk Sigorta Sektörünün 1996 yılı itibariyle faaliyet sonuçları değelendirilerek, sigorta şirketlerinde uygulanan yönetsel faaliyet ve prensipler ile ilişkilendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Türk sigorta şirketlerinin sunduğu hizmetler, Avrupa standartları ile karşılaştırılarak ve muhtemel bir Avrupa Birliği üyeliğinde ortaya çıkabilecek uyum sorunları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, Türk sigorta sektörünün kurumsallaşma yolunda attığı adımlar, kurumsallaşmanın önemi ve gerekliliği vurgulanmıştır. Beşinci bölümde, tüm araştırmalarımız sonucunda ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this thesis, with, its present situation, historical development of Turkish Insurance Sector was researched by comparing with European Countries, requirements were found to compensate the detected deficiencies, proposals were offered to solve the main problems and institutionalizing efforts of Turksih Insurance Sector was also studied. In the first section, rise and growth of insurance sector in Turkey and the Wold was mentioned. In the base of Turkey and Europe, establishments related to insurance were researched in aspects of their works and functions. In the second section, activity results of Turkish Insurance Sector in 1996 were discussed and related to administrative principles and activities applied in insurane companies. In the third section, services provided by Turkish insurance companies were comparied with the European standards and adaptation problems arising in the case of a possible membership to the European Community. In the fourth section, taken steps by Turkish Insurance Sector to the institutionalization, importance and necessity of institutionalization were stressed. In the fifth section, problems found in the result of our research and solution proposals to these problems were also mentioned.