Kuşadası ilçesi coğrafyası
The Geography of Kuşadası county
- Tez No: 86279
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Ege Bölgesi'nin Asıl Ege Bölümü'nde yeralan Kuşadası, B.D.I.E verilerine göre 264 km2'dir. 1990 yılında yapılan son idari bölünüşe göre 1 şehir, 2 kasaba ve 6 köyden oluşan alan, idari olarak Aydın ili'ne bağlı bir ilçedir. 1865 yılında ilçe merkezi olan Kuşadası, 1954 yılına kadar İzmir'e bağlı bir ilçe iken, bu tarihten sonra Aydın'a bağlanmıştır. Kuşadası, yerşekilleri, iklim, doğal bitki örtüsü, nüfus ve ekonomik faaliyetler yönünden bulunduğu bölgenin ve bölümün özelliklerini yansıtmaktadır. Genel olarak doğal sınırlarla çevrilmiş olan ilçenin batısında Ege Denizi, güney ve güneybatısında Dilek Dağı, Dilek Dağı'nın kuzeydoğusunda Durmuş Dağları ve ilçenin doğusunda da Söke Ovası yeralmaktadır. Kıyıya paralel uzanan kıyı ovası ile doğudaki Söke Ovası arasında aşınım platoları yer alır. Kuşadası şehrinin kuzeyinden, Güzelçamh'nın güneyine kadar uzanan kısımdaki alçak kıyılar, Dilek Dağı'nın eteklerinde yerini yüksek kıyılara terk etmiştir. Yerşekilleri bakımından dağlık alanların, platolarının, kıyı ovasının ve kıyı şekillerinin yer aldığı alanda, önemli bir akarsu bulunmamaktadır. Başlıca akarsuyu Kuşadası şehrinin güneyinde denize dökülen Değirmen Dere'dir. Yazların sıcak ve kurak, kışların ılık ve yağışlı geçtiği, tipik bir Akdeniz ikliminin yaşandığı alanda yıllık yağış ortalaması 642.1 mm'dir. Azonal, intrazonal ve zonal toprakların yeraldığı sahada, Kırmızı Kahverengi Akdeniz Toprakları geniş yer kaplamaktadır. Bitki örtüsü, ormanlar ve makilerden oluşmakta olup, Paleozoiğe ait şist ve mermerlerden oluşan Dilek Dağı üzerinde Akdeniz florasına ait tüm bitki türleri yetişmektedir. Bu bitki türleri, Dilek Milli Parkı kapsamı içinde koruma altına alınmıştır. İlçede, genel olarak toplu yerleşmeler bulunmakta, sürekli yerleşmeler şehir, kasaba ve mahallelerden oluşmaktadır. Yakın bir zamana kadar alanda bulunan geçici yerleşmeler, tarımsal faaliyetlerin önemini yitirmesiyle ortadan kalmıştır.IV Kuşadası ilçesi B.D.I. E 1990 nüfus sayımı sonuçlarına göre sık nüfuslu yerleşmelerdendir. Aynı yıla ait nüfus sayımına göre Kuşadası Şehri'nde 31.911 kişi, iki kasabada 9.249 kişi, altı köyde de 2.476 kişi olmak üzere topiam 43.636 kişi yaşamaktadır. Eğitim ve kültür düzeyi yüksek olan sahada nüfusun büyük bir kesimini genç nüfus oluşturur. Mevcut turizm potansiyelinin kullanılmaya başlanması ile yakın bir zamana kadar ekonomisi tarıma dayanan alanda, turizm tarımının yerini almış ve bugün alan Türkiye'nin sayılı turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kuşadası, which is in the Main Aegean Section of Aegean Region, is 264 km2 according to the State Institution of the Prime Ministry (BDIE). Following the latest official division of 1990, Kuşadası is a county of the greater city of Aydın and it encloses one city, two towns and six villages. Kuşadası became a county of Aydın. In terms of landscape, climate, natural greenery, demographic and economic activities, it reflects the typical features of the region. Kuşadası is surrounded by natural borders; on the west is the Aegean Sea, on the south and south-east is Dilek Mountain - to the north east of which is the Durmuş Mountains - and on the east is the Söke Plain. Between the shoreline and plain that runs parallel to the shore and Söke Plain to the south of Güzelçamlı give way to high shores at the foot of Dilek Mountain. As far as landscape is concerned, while there are mountainous areas, plateau's, shore plains and formation, there is not an important river. On main water source is Değirmen Spring that flows into sea at the south of Kuşadası. Summers are hot and dry and winters are warm and rainy, and, as a typical feature of Mediterranean climate, average rainfall is 642.1 mm. In the region where azonal, intrazonal and zonal soil is dominant, Red-Brown Mediterranean Soil covers a large land. Forests and scrub cover the land and on Dilek Mountain that is a formation of schist and marble grow all species of plants of the Mediterranean flora. These species are currently under protection within Dilek Natural Park area. In the country, generally compact accommodation is present and permanent settlement is observed in the city, towns and neighbourhood. Those temporary settlement forms that were present until very recently have disappeared as a result of the fact that agricultural activities have lost their importance.VI According to the results of the 1990 census by BDİE, Kuşadası has an intensive population. The results indicate that 31.911 people live in the city, 9.249 people in the two towns, and 2.476 people in the six villages, with the total number being 43.636 people. In the region where educational and cultural level is quite high, young people compose a large proportion of the population. As a result of efforts to support the available tourism potential, while economic activity was confined to agriculture only in the past, today tourism has replaced agriculture and Kuşadası has become a distinguished tourist site of Turkey.