Akut koroner sendrom hastalarında koroner anjiyografi sonrası uygulanan ilaç, cerrahi veya perkütan koroner girişim tedavi şekillerinin hastane anksiyete depresyon ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of drug, surgery or percutaneous coronary intervention treatment forms applied after coronary angiography in acute coronary syndrome patients using the hospital anxiety depression scale
- Tez No: 862808
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada akut koroner sendrom hastalarında uygulanan tedavi şekillerinin (medikal tedavi, perkutan koroner girişim veya cerrahi tedavi) hastalar üzerindeki etkisinin Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji bölümüne başvuran 153 hasta alınmıştır. Tüm hastalardan yatış anında ve 2. ayında Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği puanları alınmıştır. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası anksiyete ve depresyon puanlarında düşüş olduğu gösterilmiştir. Perkutan koroner girişim ve medikal tedavi gören hastaların anksiyete ve depresyon puanlarının tedavi öncesinde daha yüksek olduğu görülmektedir. Cerrahi tedavi gören hastaların anksiyete puanları tedavi öncesinde daha yüksek olduğu, depresyon puanları tedavi öncesi ve tedavi sonrasında farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Tedavi sonrası depresyon puanları arasında yapılan ikili karşılaştırmalarda, perkutan koroner girişim hastalarının puanları cerrahi tedavi gören hastalardan daha yüksek olduğu görülmektedir. Hastaların anksiyete ve depresyon puanları sosyal güvence, sigara, alkol, hipertansiyon, diabetes mellitus, koroner arter hastalığı ve hiperlipidemi faktörlerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of treatment methods (medical treatment, percutaneous coronary intervention or surgical treatment) on patients with acute coronary syndrome using the Hospital Anxiety Depression Scale. 153 patients who applied to the Cardiology Department of Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital were included in the study. Hospital Anxiety Depression Scale scores were obtained from patients at the time of admission and at the 2nd month. A diminish in patients' anxiety and depression scores was observed before and after treatment. It is observed that the anxiety and depression scores of patients receiving percutaneous coronary intervention and medical treatment are higher before treatment. It was determined that the anxiety scores of patients undergoing surgical treatment were higher before treatment, and their depression scores did not differ after the treatment. In pairwise comparisons between post-treatment depression scores, the scores of percutaneous coronary intervention patients are reported higher than those of patients who received surgical treatment. It was determined that the anxiety and depression scores of the patients did not differ according to social security, smoking, alcohol, hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease and hyperlipidemia factors.