IVF başarısızlığı olan hastalarda siklus sırasında yapılan 3D ultrason ile endometriyal volüm ölçümü ve endometriyal volüm ölçümünün gebelik sonuçları ile ilişkisi
Endometrial volume measurement with 3D ultrasound during the cycle in patients with IVF failure and the relationship of endometrial volume measurement with pregnancy outcomes
- Tez No: 862809
- Danışmanlar: PROF. DR. BATUHAN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada IVF (İn Vitro Fertilizasyon) başarısızlığı olan, FET (Dondurulmuş Embriyo Transferi) siklusu yapılacak hastalarda 3D (3 Boyutlu) ultrason ile endometriyal hacim ölçümü yaparak, endometriyal hacim için gebelik oluşumunu öngörmeye olanak sağlayacak güvenilir bir eşik değeri bulmayı amaçladık. Aynı zamanda histeroskopi yapılan hastalarda histeroskopi sonrası endometriyal volüm değişiminin gebelik sonuçlarıyla ilişkisini incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üreme Sağlığı Teşhis Tedavi Uygulama Merkezi'nde 2022-2023 yılları arasında yapılan bu retrospektif çalışmada, IVF başarısızlığı olan, 3D ultrason ile endometriyal hacim ölçümü yapılan hastaların verileri gözden geçirildi. Hastalardan bir kısmına histeroskopi yapılmışken bir kısmına yapılmamıştı. Çalışmaya dahil edilme kriterleri; daha önce en az 2 IVF başarısızlığı olan, dondurulumuş embriyo transferi yapılacak olan, 20-43 yaş arasındaki kadınlardı. Uterusta miyomu olan veya diğer uterus anormallikleri olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamızda primer sonuç embriyo transferi sonrası 12. günde bakılan beta HCG değeri pozitifliği ve canlı doğum oranlarını inceleyerek endometriyal hacim için gebelik oluşumunu öngörmeye olanak sağlayacak güvenilir bir eşik değer bulmak olarak belirlendi. İkincil sonuç olarak histeroskopi yapılan ve yapılmayan hastalardaki endometriyal hacim değişimi ve bu değişimin gebelik sonucuna etkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 94 hasta dahil edildi. Bu hastaların kümülatif gebelik sonuçlarına bakıldığında 66'sında gebelik elde edilirken 28'inde gebelik elde edilemediği görüldü. Gebelik elde edilen hastaların endometriyal volüm ortalaması 4,86 ml iken gebelik elde edilemeyen hastalarda ortalama endometriyal volüm değeri 5,22 ml bulunmuştur. Histeroskopi yapılan hastalarda histeroskopi öncesi ortalama endometrial volüm 4,5 ml iken histeroskopi sonrası ortalama endometriyal volüm 5,68 ml ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to find a reliable threshold value by utilizing 3D ultrasound to measure endometrial volume in patients with a history of IVF failure and undergoing Frozen Embryo Transfer (FET) cycles, with the goal of predicting pregnancy outcomes. We also aimed to examine the relationship between endometrial volume change after hysteroscopy and pregnancy outcomes in patients undergoing hysteroscopy. Materials and Methods: In this retrospective study conducted at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Reproductive Health Diagnosis and Treatment Application Center between 2022 and 2023, data of patients with previous IVF failures who underwent 3D ultrasound measurement of endometrial volume were reviewed. Some patients underwent hysteroscopy, while others did not. Inclusion criteria involved a history of at least 2 IVF failures, planned frozen embryo transfer, and age between 20-43 years. Patients with uterine fibroids or other uterine abnormalities were excluded. The primary outcome of the study was determined by analyzing beta HCG positivity on the 12th day after embryo transfer and live birth rates, aiming to identify a reliable threshold value for predicting pregnancy outcomes based on endometrial volume. As a secondary outcome, we evaluated the changes in endometrial volume in patients who underwent hysteroscopy and analyzed the effect of changes in endometrial volume on pregnancy in patients who underwent hysteroscopy compared to those who did not undergo hysteroscopy. Results: A total of 94 patients were included in the study. Pregnancy was achieved in a cumulative total of 66 patients, while pregnancy could not be achieved in 28 patients. The mean endometrial volume was 4,86 ml in patients with beta HCG positivity, while the mean endometrial volume was 5.22 ml in those who could not have a pregnancy. In patients who underwent hysteroscopy, the mean endometrial volume before hysteroscopy was 4.5 ml, while the mean endometrial volume after hysteroscopy was 5.68 ml.