Adli vakaya yaklaşımda ebe ve hemşirelerin adil dünya inancı ile empatik eğilim düzeylerinin incelenmesi
Investigating midwives' and nurses' beliefs in a just world and levels of empathic tendencies when approaching forensic cases
- Tez No: 862811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma, adli vakaya yaklaşımda ebe ve hemşirelerin adil dünya inancı ile empatik eğilim düzeylerinin incelenmesi amacıyla Ekim 2022 – Şubat 2023 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde çalışmakta olan ebe ve hemşirelerin tümü (ebe sayısı:95; hemşire sayısı:130; toplam: 225) ile Avrupa yakasındaki bir vakıf üniversitesinin sağlık bilimleri fakültesi ebelik ve hemşirelik bölümlerinde aktif olarak eğitim öğretime devam eden 3 ile 4. sınıf öğrencilerinin tümü (ebelik 3. Sınıf: 70; ebelik 4. Sınıf: 53; hemşirelik 3. Sınıf: 108; hemşirelik 4. Sınıf: 128; toplam: 359) oluşturdu. Çalışmaya 118 ebe/hemşire ve 146 öğrenci olmak üzere 264 kişi dahil edildi. Verinin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Adil Dünya İnancı Ölçeği”,“Empatik Eğilim Ölçeği”ve“Adli Vaka Senaryoları”kullanıldı. Çalışanların %77.1'nin öğrencilerin %89.7'sinin adli vakaya yaklaşım ile ilgili eğitim almadığı; çalışanların %61.9'unun öğrencilerin %89.7'sinin adli vakalarda ne yapılması gerektiğini bilmediği; çalışanların %67.8'inin öğrencilerin %69.9'unun adli vakalarda kendisini yetersiz hissettiği belirlendi. Gruplara göre adil dünya inancı ile empatik eğilim ölçeği toplam puan ortalamalarının farklılık göstermediği görüldü. Empatik eğilim toplam puan ortalaması ile adil dünya inancı puan ortalaması arasında çalışanlarda ve öğrencilerde zayıf pozitif yönde bir ilişki olduğu; çalışanların empatik eğilim toplam puan ortalamasının adli vakalarda kendini yeterli hissetme durumuna etki ettiği görüldü. Sonuç olarak ebe, hemşire ve öğrencilerin adli vakaya yaklaşım konusunda yetersiz olduğu, empatik eğilim toplam puanı ile adil dünya inancı toplam puanı arasında çalışanlarda ve öğrencilerde düşük yönde bir ilişki olduğu, adli vakaya yaklaşım konusunda eğitim almış olmanın ve yönetmelik bilmenin empatik eğilim düzeyini etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study between October 2022 and February 2023 in order to examine the fair world belief and empathic tendency levels of midwives and nurses in approach to forensic cases. The population of the study consisted of all midwives and nurses (midwives: 95; nurses: 130; total: 225) working in the Obstetrics and Gynecology Hospital on the European side of Istanbul and all 3rd and 4th year students (midwives 3rd year: 70; midwives 4th year: 53; nurses 3rd year: 108; nurses 4th year: 128; total: 359) actively continuing their education in the Midwifery and Nursing Departments of the Faculty of Health Sciences of a Foundation University on the European side. The study included 264 participants, 118 midwives/nurses and 146 students. The“Personal Information Form”,“Just World Belief Scale”,“Empathic Tendency Scale”and“Forensic Case Scenarios”were used to collect data. It was found that 77.1% of the employees and 89.7% of the students did not receive training on how to handle forensic cases; 61.9% of the employees and 89.7% of the students did not know what to do in forensic cases; 67.8% of the employees and 69.9% of the students felt inadequate in forensic cases. It was seen that the mean total scores of the Just World Belief and Empathic Tendency scales did not differ according to the groups. There was a weak positive correlation between the mean total score of empathic tendency and the mean total score of just world belief in employees and students; it was seen that the mean total score of empathic tendency of employees affected their feeling of competence in forensic cases. As a result, it was seen that midwives, nurses and students were inadequate in approaching forensic cases, there was a low correlation between the total score of empathic tendency and the total score of just world belief in employees and students, having received training on approaching forensic cases and knowing the regulations affected the level of empathic tendency.