Acil servise ilaç intoksikasyonu nedeniyle başvuran hastaların demografik, epidemiyolojik ve klinik olarak değerlendirilmesi
Demographic, epidemiological and clinical evaluation of patients applicable to the emergency department due to drug intoxication
- Tez No: 862810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Araştırmada ilaç intoksikasyonu sebebiyle acil servise başvuran hastaların prevalansı, etkilendikleri ilaç türleri, klinik ve laboratuvar sonuçlarının belirlenmesi amaçlandı. Metod: Araştırma retrospektif, kesitsel ve tek merkezli olarak planlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01 Ocak 2020-31 Aralık 2021 tarihleri arasında ilaç intoksikasyonu nedeniyle başvuran hastaların yaş, cinsiyet, aldıkları ilaç türü, ek hastalıkları, vital parametreleri, semptomları, laboratuvar sonuçları, yatış durumları ve klinik sonlanımları kaydedildi. Toplam 297 hastanın verisi SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen hastaların %29'unun Non-steroid antienflamatuvar grubu(NSAID) , %24,6'sının Seçici seratonin geri alım inhibitörleri (SSRI) grubu, %19,9'unun parasetamol kullandığı belirlendi. Hastaların %62,3'ünde semptom yoktu. Hastalarda kadınlar ağırlıktaydı ve yaş ortalaması 30,09'du. Hastaların %64,3'ünde eşlik eden psikiyatrik hastalık yoktu. Beyaz kan hücresi (WBC) değerleri hastaların %39,4'ünde referans aralığı üzerindeydi. Üre değerleri %23,6'sında referans aralığı altındaydı. Hastaların %27,3'ünde INR değeri referans aralığı üzerindeydi. Ayrıca %32,7'sinde laktat değeri referans aralığı üzerinde saptandı. Sonuç: İlaç intoksikasyonu olgularında genellikle kadın cinsiyet ağırlıktadır. Bekar hastalar da evlilere göre daha sık başvurmaktadır. Ulaşılmasının kolay olması nedeniyle genellikle NSAID grubu ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalar genellikle semptom göstermezken en sık görülen semptomlar psikiyatrik şikayetler ve gastrointestinal sistem ( GIS ) semptomlarıdır. Hastaların büyük kısmında eşlik eden alkol ve madde kullanımı yoktur. Laboratuvar bulgularından laktat değerinin yüksekliği ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the prevalence of patients presenting to the emergency department due to drug intoxication, the types of drugs involved, and their clinical and laboratory outcomes. Materials and Methods: The research was designed as a retrospective, cross-sectional, single-center study. Data on the age, gender, type of drug ingested, comorbid diseases, vital parameters, symptoms, laboratory results, hospitalization status, and clinical outcomes of patients who presented to the SBÜ Bağcılar Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic due to drug intoxication between January 1, 2020, and December 31, 2021, were recorded. The data of a total of 297 patients were analyzed using the SPSS statistical software. Results: It was determined that 29% of the patients included in the study used the NSAID group, 24.6% used the SSRI group, and 19.9% used paracetamol. 62.3% of the patients showed no symptoms. The patients were predominantly female, with an average age of 30.09. 64.3% of the patients did not have any accompanying psychiatric illness. The WBC values were above the reference range in 39.4% of the patients. Urea values were below the reference range in 23.6% of the patients. The INR value was above the reference range in 27.3% of the patients. Additionally, lactate values were found to be above the reference range in 32.7% of the patients. Conclusion: Drug intoxication cases are predominantly female. Unmarried patients are more likely to present than married ones. NSAID group drugs are commonly used due to their easy accessibility. While patients generally do not show symptoms, the most common symptoms are psychiatric complaints and gastrointestinal symptoms. The majority of the patients do not have accompanying alcohol and substance use. Among laboratory findings, elevated lactate levels are prominent.