Girişimlerin yetkin çalışan istihdamı üzerine keşifsel bir araştırma
An exploratory research on enterprises' employment of competent employees
- Tez No: 862866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN BORAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Faaliyetlerinin temeline inovasyonu alan girişimler ekonomik kalkınma ve gelişmenin kilit oyuncularından biri olarak görülmektedir. Bu sebeple girişimciliğin gelişmesi güncel ve önemli bir konudur. Fakat alanın gelişmesinin önünde bazı engeller mevcuttur. Girişimlerin yetkin çalışan istihdam etmek konusunda yaşadıkları zorluklar bu engellerden önemli bir tanesidir. Bu bağlamda araştırmanın amacı girişimlerin yetkin çalışan istihdamının keşifsel bir yaklaşımla incelenmesidir. Nitel olarak tasarlanmış çalışma kapsamında kartopu yöntemi ile saptanmış 10 start-up girişim sahibi ve 12 yetkin çalışan ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler söylem analizi yöntemiyle değerlendirilerek çalışmanın bulgularına erişilmiştir. Çalışmada yetkin çalışanların start-up girişimlerde çalışmaya olumlu yaklaşmadıkları ve start-up girişimlerin yetkin çalışan istihdam etmek konusundaki zorlukları sıkça tecrübe ettikleri saptanmıştır. Bu durumun girişimciler açısından altı, yetkin çalışanlar açısından sekiz nedeni tespit edilmiştir. Piyasalarda yeterli yetkin çalışan olmaması girişimcilerin en sık öne sürdükleri neden olurken, girişimlerin kısa ömürlü olması endişesi yetkin çalışanlar tarafından en sık öne sürülen sebep olmuştur. Bu sebeplere rağmen girişim-yetkin çalışan birlikteliğinin gerçekleşmesini sağlayabilecek unsurlar irdelendiğinde en sık bahsedilen iki unsur girişimin yetkin çalışana esnek çalışma saatleri ile çalışma şansı sunması ve mevcut unvanından daha yüksek bir unvan teklif etmesi olmuştur. Elde edilen sonuçların girişimlerin yetkin çalışan istihdam etmek konusunda yaşadıkları sorunların çözümleri için yol gösterici olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurial start-ups that take innovation as the basis of their activities are seen as one of the key players in economic development and growth. For this reason, the development of entrepreneurship is a current and important issue. However, there are some obstacles to the development of the field. The difficulties experienced by enterprises in employing competent employees are one of these obstacles. In this context, the aim of the research is to examine the employment of competent employees in enterprises with an exploratory approach. Within the scope of the qualitatively designed study, in-depth interviews were conducted with 10 entrepreneurial start-up owners and 12 competent employees determined by the snowball method. The data obtained were evaluated using the discourse analysis method and the findings of the study were reached. It was determined in the study that competent employees do not have a positive attitude towards working in entrepreneurial start-ups and that entrepreneurial start-ups frequently experience difficulties in employing competent employees. Six reasons for this situation were identified for entrepreneurs and eight reasons for competent employees. While the reason most frequently put forward by entrepreneurs is that there are not enough competent employees in the markets, the concern about the short lifespan of the ventures was the reason most frequently put forward by competent employees. Despite these reasons, when the factors that can ensure the partnership between the start-ups and competent employees are examined, the two most frequently mentioned elements are that the start-up offers competent employees the opportunity to work with flexible working hours and offers a higher title than their current title. It is hoped that the results obtained will provide guidance for solutions to the problems that entrepreneurial start-ups experience in employing competent employees.