Omü tıp fakültesi öğrencilerinin kafein kullanım özelliklerinin uyku kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between caffeine use characteristics and sleep quality of omu medical faculty students
- Tez No: 862865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencilerinde kafein kullanım durumları ile uyku bozukluğu ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma 01.08.2023 ile 30.12.2023 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik yapılan kesitsel ve tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Anket formunda sosyodemografik verileri değerlendiren sorular, kafein kullanım bozukluğu ölçek soruları, Pittsburgh uyku kalitesi indeksine ait sorular bulunmaktadır. BULGULAR: Çalışmamıza 325 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 21,39 ± 1,92 idi. Katılımcıların %55,1'i kadındı. Çalışmamıza katılanların %41,5'i beden kitle indeksi sınıflamasına göre normal kilolu bireylerdi. Katılımcıların %91,7'sinde herhangi bir kronik hastalık bulunmuyordu. Katılımcıların %64,9'u daha önce hiç sigara içmemişti. Katılımcıların %59,4'ü daha önce hiç alkol tüketmemişti. Katılımcıların tükettikleri günlük olarak aldıkları kafein miktarı ortalaması 277,1 mg olarak saptanmıştı. Katılımcılar kafein kullanım bozukluğu ölçeği puanlama sistemine göre ortalama 14,8 puan alırken, Pittsburgh uyku kalitesi ölçeğinden de ortalama 5,8 puan almışlardı. Katılımcıların kafein kullanım durumları ile uyku kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmıştı. SONUÇ: Kafein kullanımı her geçen gün artmaktadır. Günümüzde uyku kalitesi de giderek bozulmaktadır. Uyku kalitesinin arttırılmasının insan sağlığı üzerine olumlu etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda bu alanda faydalı olabilmek adına bilinç düzeyi arttırılmalı ve bilimsel çalışma sayısı arttırılmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Kafein, kalite, uyku, öğrenci
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, aim edtoevaluate there lationship between caffeine use and sleep disorders in medical schoolstudents MATERIALS METHOD: This study is a cross-sectional and descriptive survey study conducted for Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine students between 01.08.2023 and 30.12.2023. The survey form includes questions evaluating sociodemographic data, caffeine use disorder scale questions, and questions regardingthe Pittsburgh sleep quality index. RESULTS: 325 people participated in our study. The average age of the participants was 21.39 ± 1.92 years. 55.1% of the participants were women. 41.5% of the participants in our study were normal weight individuals according to body mass index classification. 91.7% of the participants did not have any chronic disease. 64.9% of the participants had never smoked before. 59.4% of the participants had never consumed alcohol before. The average daily amount of caffeine consumed by the participants was 277.1 mg. Participants received an average of 14.8 points according to the caffeine use disorder scale scoring system, and an average of 5.8 points from the Pittsburgh sleep quality scale. A statistically significant correlation was found between the participants' caffeine use and sleep quality. CONCLUSION: Caffeine use is increasing day by day. Nowadays, sleep quality is gradually deteriorating. It is a known fact that improving sleep quality has a positive effect on human health. In this context, the level of awareness should be increased and the number of scientific studies should be increased in order to be useful in this field. KEYWORDS: Caffeine, quality, sleep, student