Muhasebe ve finansman alanında eğitim gören 12. sınıf öğrencilerinin işletmelerde beceri eğitimi uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of 12th grade students studying in the field of accounting and finance on the application of skills training in enterprises
- Tez No: 862876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÜNDÜZYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Muhasebe eğitimi, finansal kayıtların tutulması, mali verilerin analizi ve yorumlanması gibi konularda bireyleri yetiştiren bir alandır. Ortaöğretimde staj, öğrencilerin teorik öğrenimlerini gerçek iş hayatıyla birleştirmelerini sağlayan önemli bir bileşendir. Staj, öğrencilerin mesleki alanlarında saha deneyimi kazanmalarını ve bu alandaki pratik bilgiyi edinmelerini amaçlar. Bu çalışmada, muhasebe ve finansman alanında eğitim gören 12. sınıf öğrencilerinin işletmelerde beceri eğitimi uygulamasının değerlendirilmesi araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 yılı güz yarıyılında İstanbul Zeytinburnu İlçesinde faaliyet gösteren ticaret meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerisinden araştırmaya gönüllü olarak dâhil edilen 160 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu ve öğrencilerin bazı demografik özelliklerine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Araştırmada 5'li likert türünde hazırlanan ve 26 maddeden oluşan anket kullanılmıştır. Ankette, öğrencilerin staj uygulamaları, uygulamada karşılaştıkları sorunlar, öğretmenlerin rehberliği, işletmelerin yaklaşımları, staj hazırlığı ve sürecinde yaşananlara ilişkin deneyimleri ifade eden maddeler bulunmaktadır. Anketin güvenirliği araştırmacı tarafından yapılmış ve Cronbach' alpha değeri, 87 olarak bulunmuştur. Araştırma verilerinin analizinde nicel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırma verileri SPSS 24 veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde öğrencilerin cinsiyet, staj yapılan işletmedeki personel sayısı ve staj yapılan işletme ile ilgili bilgiler ve anket maddeleri yüzde ve frekans dağılımları ile verilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin büyük bir kısmı koordinatör öğretmenlerin staj yapılan yerde öğrencilerin karşılaştıkları sorunların çözümüne katkı sağladığı, buna karşılık öğrencilerin bir kısmının yaşadıkları sorunların çözümünde koordinatör öğretmenin yardımcı olmadığını belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenciler staj esnasında çeşitli işler yaptıkları ve çeşitli alanlarda bilgi sahibi olduklarını, işletmede sürekli aynı işi yapmanın öğrencilerin bir kısmını beceri eğitiminden uzaklaştırdığını, usta öğreticilerin, programda yer alan bilgi ve becerileri aktarma daha yeterli olduğunu, okulda aldıkları eğitimin iş yerindeki görevleri yerine getirmede yeterli olduğunu belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda staj yerinde daha fazla kalmanın okul derslerinden uzaklaşmaya neden olduğu, öğretmenlerinin muhasebe ile ilgili yapılan işler konusunda yeterince bilgi sahibi olduğu, koordinatör öğretmenlerin genel olarak öğrencilere staj konusundaki rehberliklerinin yeterli düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting education, keeping financial records, analyzing financial data and interpretation of the information in the field of secondary education. Internship aims for students to gain field experience in their professional fields and to acquire practical knowledge in this field. In this study, the evaluation of the skills training practice in enterprises of 12th grade students studying in the field of accounting and finance was investigated. The population of the study was composed of enterprises operating in Istanbul Kaıköy District in the fall semester of 2023-2024. students studying in trade vocational high schools. The sample of the research is composed of students who volunteered to participate in the research from this universe. 160 students were included in the study. As data collection tool in the study questionnaire form and information on some demographic characteristics of the students was given. In the study, a 5-point Likert scale consisting of 26 items was used. questionnaire was used. In the questionnaire, the internship practices of the students problems they face, guidance of teachers, approaches of businesses, items expressing experiences related to internship preparation and process is available. The reliability of the questionnaire was conducted by the researcher and Cronbach' alpha value was found to be .87. Quantitative data analysis methods were used to analyze the research data. In this context, the research data were analyzed with SPSS 24 data analysis program. In the analyses, information about the gender of the students, the number of personnel in the company where the internship is done, and the information about the company where the internship is done and the survey items are given with percentage and frequency distributions. As a result of the research, most of the students stated that the coordinator teachers contributed to the solution of the problems encountered by the students in the internship place, whereas some of the students stated that the coordinator teacher did not help in solving the problems they experienced. In addition, the students stated that they did various jobs during the internship and that they had knowledge in various fields, that doing the same job in the enterprise constantly distracted some of the students from the skills training, that the master trainers were more sufficient to transfer the knowledge and skills in the program, and that the education they received at school was sufficient to fulfill the tasks in the workplace. As a result of the research, it was determined that staying longer at the internship place causes distraction from school lessons, that teachers have enough information about the work done related to accounting, and that the guidance of coordinator teachers to students about internship is sufficient in general.