Akut lösemi tanılı çocuklarda tedavi aşamalarının prognostik nutrisyonel indekse etkisi
Effect of treatment stages on prognostic nutritional index in children diagnosed with acute leukemia
- Tez No: 862877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜLER KAZANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çocuklarda en sık karşılaşılan maligniteler akut lösemilerdir. En sık görülen alt tipleri akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve akut miyeloid lösemi (AML) dir. Akut lösemi, son yıllarda hasta temelli tedavilerle eski yıllara göre daha iyi prognozlu seyretmektedir. Prognoz, öngörülebilirse tedavide gerekli düzenlemelerle süreç daha iyiye döndürülebilecektir. Bu çalışmada cinsiyet, tanı yaşı, tedavi aşamalarındaki kan parametreleri gibi hastalar arasında farklılık oluşturabilecek etmenler de dikkate alınarak prognostik nutrisyonel indeks (PNI) sayesinde tedavi yanıtının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda akut lösemi hastalarının risk gruplarına göre PNI değerleriyle tedavi yanıtları arasındaki ilişki değerlendirilmek istenmiştir. Ayrıca ALL tanılı hastaların prognozunu değerlendirmede lenfoblastların ne kadar yok edilebildiğini de dikkate alan prognostik lenfoblastik indeks (PLI) adlı yeni bir belirteç tanımlanmıştır. Bu sayede tedavi etkinliğini daha hassas yorumlamak mümkün olabilecektir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji Bölümü'ne 2015-2022 yıllarında başvurup akut lösemi teşhisi konularak takip ve tedavi kapsamına alınan, çalışmada yer almasına onam veren, 0-18 yaş grubundaki hastalar dâhil edilmiştir. Bu kriterleri karşılayan ALL tanılı 52, AML tanılı 18 hasta; hastane veri tabanından geriye dönük incelenmiştir. ALL tanılı hastalarda tanı ve tedavi sürecinde ALL IC-BFM 2009 protokolü kullanılmıştır. AML tanılı hastalarda Down sendromlu 5 olguda ML-DS 2006; diğerlerindeyse 2019 yılı ve öncesinde tanı konulan 6 vakaya AML-BFM 2013, 2020 yılı ve sonrasında tanı konulan 7 vakaya AML-BFM 2019 protokolü kullanılmıştır. Hastalar çocuk ve lösemi tanılı olmaları sebebiyle hassas popülasyon olarak kabul edildiğinden retrospektif çalışma olmasına rağmen onamları alınmıştır. Hastaların geliş şikayetleri, tanı yaşları, cinsiyetleri, ek tutulumları ve belirlenen tedavi aşamalarındaki bazı laboratuvar değerleriyle boy-kilo persentilleri kaydedilmiştir. AML tanılı hastalarda ilaveten konjenital hastalık bulundurma durumları not edilmiştir. PNI hesaplamasında“10 x serum albümin değeri (g/dl) + 0,005 x total lenfosit sayısı (/mm³)”formülü kullanılmıştır. Ayrıca ALL tanılı hastaların tanıdaki ve tedavilerinin 8. günlerindeki lenfoblast sayıları kullanılarak“10 x serum albümin değeri (g/dl) + 0,005 x lenfoblast sayısı (/mm³)”formülüyle PLI değerleri hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 26.0 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) programıyla yapılmıştır. Bulgular: ALL ve AML tanılı hastaların tanı anındaki PNI değerleriyle tedavi yanıtları arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (sırasıyla p=0,712; p=0,179). ALL tanılı hastalardan tedaviye yanıtlı olanlarda tedavilerinin 15. günü, protokol M öncesi, protokol II öncesindeki lenfosit sayılarıyla ilgili döneme ait PNI değerleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca ALL tanısıyla izlenenlerde tanı anıyla protokol M öncesindeki albümin ve PNI değerleri arasında tedaviye yanıtlı olan vakalarda anlamlı ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The most common malignancies in children are acute leukemias. The most common subtypes are acute lymphoblastic leukemia (ALL) and acute myeloid leukemia (AML). Acute leukemia has a better prognosis in recent years than in previous years with patient-based treatment. If prognosis can be predicted, the process can be further improved with necessary adjustments in treatment. In this study, it was aimed to evaluate treatment response using the prognostic nutritional index (PNI), taking into account factors that may create differences among patients such as gender, age at diagnosis, and blood parameters during treatment. At the same time, it was requested to evaluate the relationship between PNI values and treatment responses of acute leukemia patients according to their risk groups. Additionally, a new marker named the prognostic lymphoblastic index (PLI) has been defined to assess the prognosis of patients diagnosed with ALL, considering the extent to which lymphoblasts can be eradicated. This may allow for a more precise interpretation of treatment effectiveness. Materials and Methods: The study included patients aged 0-18 who applied to the Pediatric Hematology Department of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital with a diagnosis of acute leukemia between 2015 and 2022, and who gave consent to participate in the study. A total of 52 patients diagnosed with ALL and 18 patients diagnosed with AML meeting these criteria were retrospectively examined using hospital records. ALL IC-BFM 2009 protocol was used in the diagnosis and treatment process of patients diagnosed with ALL. ML-DS 2006 in 5 cases with Down syndrome in patients diagnosed with AML; in orders, AML-BFM 2013 protocol was used for 6 cases diagnosed in 2019 or earlier, and AML-BFM 2019 protocol was used for 7 cases diagnosed in 2020 and later. Although the study is retrospective, consent was obtained as the patients were considered a sensitive population being children with leukemia. The patients' presenting complaints, age at diagnosis, gender, additional involvements, and some laboratory values along with height-weight percentiles were recorded. Congenital diseases in AML patients were also noted. The PNI calculation used the formula“10 x serum albumin value (g/dl) + 0.005 x total lymphocyte count (/mm³)”. Additionally, PLI values were calculated for ALL patients using the formula“10 x serum albumin value (g/dl) + 0.005 x lymphoblast count (/mm³)”based on lymphoblast counts at diagnosis and on the 8th day of treatment. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 26.0. Results: There was no significant difference between the PNI values at the time of diagnosis and treatment responses in both ALL and AML diagnosed patients (p=0.712; p=0.179, respectively). In responsive ALL patients, a significant relationship was observed between PNI values in the periods of the 15th day of treatment, before protocol M, and before protocol II with lymphocyte counts. Additionally, a significant relationship was observed in responsive cases between albumin and PNI values at the time of diagnosis and before protocol M in ALL patients.