Üç seviyeli triyaj sistemine göre düşük tıbbi aciliyeti olan yaşlı hastalarda kırılganlığın prognostik değeri
Prognostic value of frailty in elderly patients with lowmedical acuity according to the three-level tri̇age system
  1. Tez No: 862915
  2. Yazar: GAMZE NUR TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Kırılganlık, acil servise başvuran yaşlı yetişkinlerde mortalite ve olumsuz sağlık sonuçlarıyla ilişkilidir. Acil servise başvuran yaşlı yetişkinlerin triyajla birlikte kırılganlıklarının değerlendirilmesi, olumsuz sağlık sonuçlarını öngörebilir. Bu çalışmada, triyaj değerlendirmesine eklenen kırılganlığın 30 günlük kötü sonuçları belirlemedeki prognostik performansın araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, gözlemsel prospektif kohort olarak yapılan bir çalışmadır. Kasım 2022 ile Ağustos 2023 arasında, üçüncü basamak bir üniversitenin acil servisine başvuran triyaj kategorisi sarı ile yeşil olan 65 yaş ve üzeri hastalar değerlendirildi. Triyajın kırılganlık ile birlikte otuz günlük kötü sonlanım için (mortalite, hastane yatışı, yoğun bakım yatışı, tekrar acil servis başvurusu) prognostik performansı hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya 1143 hasta dahil edildi. Hastaların median (IQR) yaşı 73 ( 9)'tü. Hastaların 603 (%52,8) tanesi erkekti. Hastaların 837 (%73,2) sarı triyaj kategorisindeydi. Kırılgan hasta grubunda 618 (%54,1) hasta vardı. 615 (%53,8) hastada kötü sonlanım gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
Introduction: Frailty is associated with mortality and adverse health outcomes in older adults admitted to the emergency department. Assessing frailty in conjunction with triage of older adults presenting to the emergency department may predict adverse health outcomes This study aimed to investigate the prognostic performance of frailty added to triage assessment in determining 30-day adverse outcomes. Materials and Methods: This study was a single-center, observational prospective cohort study. Between November 2022 and August 2023, we enrolled patients aged 65 years and older with triage categories yellow and green who presented to the emergency department of a tertiary university. The prognostic performance of triage along with frailty for 30-day adverse outcomes (mortality, hospitalization, intensive care unit admission, emergency department re-admission) was determined. Results: 1143 patients were included in the study. The median (IQR) age of the patients was 73 (9) years. 603 (52.8%) of the patients were male. 837 (73.2%) of the patients were in the yellow triage category. There were 618 (54.1%) patients in the fragile patient group. Adverse outcome occurred in 615 (53.8%) patients. There was no significant association between triage category and frailty (rho:0.217,p