Odesa: Etkileşimli belgesellerde farklı etkileşim türlerinin kullanıcı deneyimine etkisinin tasarım yoluyla araştırılması
Odesa: Researching the effect of different interaction types on user experience in interactive documentaries through design
  1. Tez No: 862914
  2. Yazar: İDİL ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT BURCU TASA YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve yeni medya platformlarının yaygınlaşması ile birlikte çok disiplinli bir temele dayanan etkileşimli belgesellerin ortaya çıktığı görülmektedir. Geleneksel belgesel ve sinemadan farklı olarak bu etkileşimli belgesellerin kullanıcı katılımını içermesi bağlamında kullanıcı deneyimi tasarımı ve tasarım odaklı düşünme gibi yöntemler önemli bir role sahip olmuştur. Bu tez kapsamında, bahsi geçen etkileşimli belgesellerde farklı etkileşim türlerinin izleyici/kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Kapsamlı bir literatür taramasının ardından aynı hedefe sahip çalışmalar noktasında eksiklikler tespit edilmiş, kuramsal çerçeve ve test parametreleri belirlenmiş ve bu sayede teorik aşamanın tamamlanması ardından projeye ait özgün bir etkileşimli belgesel ortaya çıkarılmıştır. Bu belgesel çalışma dahilinde belirtilen farklı etkileşim türlerinde olacak şekilde üç farklı uygulama halinde geliştirilmiş ve gönüllü otuz katılımcı ile etkileşimli anlatı ölçeği kullanılarak test edilmiştir. Etkileşim türünün kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisi, çalışmada yapılan anket dahilinde on üç farklı kategori altında incelenebilecek olan sorulara yer verilerek ölçülmüştür. Bu aşamada elde edilen veriler birbirleriyle ilişkilendirilerek ve nicel analiz yöntemleriyle grafikler halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak, etkileşim türünün kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkilediği ve tüm etkileşim türlerinden farklı amaçlara hitap etmeleri yönünden birbirlerinden ayrıştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology and the increase in popularity of new media platforms have led to the emergence of interactive documentaries based on a multidisciplinary foundation. Unlike traditional documentaries and cinema, these interactive documentaries have involved user participation, where methods such as user experience design and design thinking play a significant role in this context. Within the scope of this thesis, the aim is to investigate the effect of different interaction modes in these mentioned interactive documentaries on viewer/user experience. Following an extensive literature review, gaps in studies with the same goal were identified, theoretical framework and test parameters were determined, and thus, an original interactive documentary specific to the project was developed after completing the theoretical phase. This documentary was developed in three different applications according to the different modes of interaction specified within the study and tested with thirty volunteer participants using an interactive narrative scale. The effect of interaction modes on user experience was measured by including questions that could be examined under thirteen different categories within the survey conducted in the study. The data obtained at this stage were related to each other and presented and interpreted in graphs through quantitative analysis methods. In conclusion, it was observed that the modes of interaction significantly affects the user experience and that all levels of interaction differ from each other in terms of serving different purposes.