Çocuk acil servise başvuran hastaların takip, taburculuk ve hastane yatışının pediatrik erken uyarı skoru (PEUS) ve pediatrik gözlem öncelik skoru (PGÖS) ile değerlendirmesi
Evaluation of follow-up, discharge and hospitalization of patients admitting to pediatric emergency department with pediatric early warning score (PEWS) and pediatric observation priority score (POPS)
  1. Tez No: 856716
  2. Yazar: BÜŞRA SÜLEYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKŞAN DERİNÖZ GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Triaj sistemlerine ek olarak kötüleşme ihtimali yüksek olan hastaları ön görebilmek, hastane veya yoğun bakım yatışına erken karar verebilmek, taburculukları hızlandırmak ve gözlem süresini doğru belirleyebilmek için çeşitli skorlar geliştirilmiştir. PEUS ve PGÖS skorları bu amaçla acil serviste kullanılmaktadır. Bu çalışma ile; acil serviste kritik hastaları daha erken tespit etmek amacıyla PEUS ve PGÖS skorlarının hastaların acil gözlem ünitesi ve hastane yatışını belirlemedeki etkinlikleri, taburculuktaki etkinlikleri ve kritik hasta tespitinde birbirlerine üstünlükleri değerlendirildi. Çalışma 1 Eylül 2023-31 Eylül 2023 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisinde yapıldı. Çalışmaya 0-16 yaş arasındaki çocuk hastalar dahil edildi. Acil gözlem ünitesi yatışını öngörmede en yüksek duyarlılık ve özgüllük için belirlenen kesim noktasına göre, PEUST puanının ≥1 puan olduğu saptandı. PEUST ≥1 puanı için sensivitesi % 84, spesifitesi % 62 olarak bulundu. Hastane yatışını öngörmede en yüksek duyarlılık ve özgüllük için belirlenen kesim noktasına göre, PEUST puanının ≥2 puan olduğu saptandı. PEUST ≥2 sensivitesi % 73, spesifitesi % 73 olarak bulundu. PEUST değerlerindeki her bir puan artışın hastaneye yatış riskini 2.2 kat artırdığı saptandı. Acil gözlem ünitesi yatışını öngörmede en yüksek duyarlılık ve özgüllük için belirlenen kesim noktasına göre, PGÖST ≥2 puan olduğu saptandı. PGÖST ≥1 puanı için sensivitesi % 74, spesifitesi % 68 olarak bulundu. Hastane yatışını öngörmede en yüksek duyarlılık ve özgüllük için belirlenen kesim noktasına göre, PGÖST ≥3 puan olduğu saptandı. PGÖST ≥3 sensivitesi % 73, spesifitesi % 79 olarak bulundu. PGÖST değerlerindeki her bir puan artışın hastaneye yatış riskini 2.2 kat artırdığı saptandı. Triajda bakılan PEUS ve PGÖS uyumu için kappa %70 (yüksek derecede) olarak saptandı. Multivaryant lojistik regresyon analizine göre değerlendirildiğinde Üç seviyeli triaj sistemi değerlendirmesinde sarı alan hastalarının hastane yatışını 12 kat arttırdığı, Pediatrik gözlem öncelik skorunun ise her bir puan artışında hastane yatışını 1.7 kat arttırdığı bulundu. Ancak, PEUST'nun her bir puan artışında hastane yatışına etkisi anlamlı bulunmadı. Gelecekte yapılacak çalışmalar ile bu parametrelerin etkinliği doğrulanabilir ve pediatrik acil servislerde erken uyarı sistemlerinin daha optimize edilmiş kullanımını sağlanabilir. Yapılacak çalışmalar ile bu skorların kullanım alanları, etkinlikleri belirlenebilir ve bu skorların güncellenmesi veya modifikasyonları konusunda öneriler sunabilir.
Özet (Çeviri)
In addition to triage systems, various scores have been developed to predict patients with a high likelihood of deterioration, to decide early on hospitalization or intensive care admission, to accelerate discharges and to accurately determine the duration of observation. PEWS and POPS scores are used in the emergency department for this purpose. In this study, the effectiveness of PEWS and POPS scores in determining the emergency observation unit and hospitalization of patients, their effectiveness in discharge, and their superiority over each other in identifying critical patients were evaluated in order to detect critical patients earlier in the emergency department. The study was conducted in the Pediatric Emergency Department of Gazi University Faculty of Medicine Hospital between September 1, 2023 and September 31, 2023. Pediatric patients aged 0-16 years were included in the study. According to the cut-off point determined for the highest sensitivity and specificity in predicting emergency observation unit hospitalization, the PEWST score was ≥1 point. The sensitivity and specificity for PEWST score ≥1 was 84% and 62%, respectively. According to the cut-off point determined for the highest sensitivity and specificity in predicting hospitalization, the PEWST score was ≥2 points. PEWST ≥2 had a sensitivity and specificity of 73% and 73%, respectively. Each one point increase in PEWST values was found to increase the risk of hospitalization 2.2 times more. According to the cut-off point determined for the highest sensitivity and specificity in predicting emergency observation unit hospitalization, POPST≥2 points was found. For POPST ≥1 point, sensitivity and specificity were found to be 74% and 68%, respectively. According to the cut-off point determined for the highest sensitivity and specificity in predicting hospitalization, POPST ≥3 points was found.POPST≥3 had a sensitivity of 73% and a specificity of 79%. Each one point increase in POPSTvalues was found to increase the risk of hospitalization 2.2 times more. The kappa for PEWS and POPS concordance in triage was 70% (high degree). According to multivariate logistic regression analysis, it was found that yellow area patients increased hospitalization 12 times in the three-level triage system evaluation, and the pediatric observation priority score increased hospitalization 1.7 times for each point increase. However, the effect of PEWST on hospitalization for each point increase was not significant. Future studies can verify the effectiveness of these parameters and provide more optimized use of early warning systems in pediatric emergency departments. Future studies can determine the usage areas and effectiveness of these scores and provide recommendations for updating or modifying these scores.