Matematik ders kitaplarında kullanılan alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımlarının incelenmesi
Examining alternative assessment approaches used in mathematics textbooks
  1. Tez No: 862951
  2. Yazar: SEHER FEYZA NUR BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında ortaokul Matematik ders kitaplarında bulunan alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımlarına ne sıklıkla ve nasıl yer verildiğini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada 2023-2024 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ve MEB tarafından onaylanarak okutulan 5,6,7 ve 8. Sınıf Matematik ders kitapları veri toplama tekniklerinden doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. 2023-2024 eğitim öğretim yılında kullanılan 5.6.7. ve 8. Sınıf matematik ders kitaplarında alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımları incelenmiştir. Öncelikle her sınıf seviyesindeki ders kitabı konu ve ünite bazında analiz edilmiş, alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımları olup olmadığına karar verilmiştir. Daha sonra alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımları öğrenme alanlarına göre gruplandırılmıştır. Hangi alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımının ne sıklıkla verilip verilmediği belirlenmiştir. Daha sonra ise alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımlarının kullanım amaçlarına göre ders kitaplarındaki dağılımı belirlenmiştir. İncelemeler sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz yönteminden yararlanılarak tablolaştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Matematik ders kitaplarında çoğunlukla geleneksel değerlendirme tekniklerine odaklanılırken, alternatif yöntemlere daha az yer verildiği tespit edilmiştir. Matematik ders kitaplarında yer alan alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımlarının sınıf seviyelerine göre dengeli dağılım göstermediği dikkat çekmektedir. En fazla 8. Sınıf düzeyinde alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımına rastlanılmıştır. Matematik öğrenme alanlarındaki alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımlarının dağılımı incelendiğinde ise en fazla ''geometri ve ölçme'' ve ''sayılar ve işlemler'' öğrenme alanlarında yer aldığı görülmüştür. Sonuç olarak ortaokul matematik ders kitaplarında alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımlarına yeterince vurgu yapılmadığı ancak bu tür yöntemlerin öğrencilerin daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesine ve eğitim sürecinin daha etkili hale getirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER:Matematik, Alternatif Ölçme Değerlendirme Yaklaşımları, Ders Kitapları.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the frequency and manner of inclusion of alternative assessment approaches in middle school Mathematics textbooks during the 2023-2024 academic year. The study examined the 5th, 6th, 7th, and 8th-grade Mathematics textbooks approved by the Ministry of National Education and the Board of Education for the 2023-2024 academic year, using document analysis as the data collection technique. The Mathematics textbooks for grades 5, 6, 7, and 8 used during the 2023-2024 academic year were analyzed for alternative assessment approaches. Firstly, textbooks at each grade level were analyzed on a topic and unit basis to determine the presence of alternative assessment approaches. Subsequently, the alternative assessment approaches were grouped according to learning domains. The frequency of inclusion of each alternative assessment approach was determined, followed by the distribution of these approaches in the textbooks based on their intended purposes. The data obtained from the analysis were tabulated using descriptive analysis methods. The findings revealed that while traditional assessment techniques were predominantly focused on in Mathematics textbooks, alternative methods were less emphasized. It was observed that alternative assessment approaches in Mathematics textbooks were not evenly distributed across grade levels. The highest frequency of alternative assessment approaches was found at the 8th-grade level. When examining the distribution of alternative assessment approaches across Mathematics learning domains, it was noted that they were most prevalent in the“geometry and measurement”and“numbers and operations”domains. In conclusion, although there was insufficient emphasis on alternative assessment approaches in middle school Mathematics textbooks, it is believed that such methods could contribute to a more comprehensive evaluation of students and enhance the effectiveness of the educational process. KEYWORDS:Mathematics, Alternative Assessment and Evaluation, Textbooks.