Eğitim kurumlarında sendikalaşma ile ilgili öğretmen ve yönetici görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teachers' and administrators' opinions about unionization in educational institutions
- Tez No: 862954
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan tezin amacı Ordu ilinde görev yapmakta olan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin eğitim sendikalarına yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ordu il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet okullarında görevli okul yöneticileri ve öğretmenlerden oluşmaktadır. Çalışma grubu, maksimum çeşitleme örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında herhangi bir sendikaya üye olan 10 okul yöneticisi ve öğretmen ile herhangi bir sendikaya üye olmayan 10 okul yöneticisi ve öğretmen yer almaktadır. Araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. İki farklı görüşme formu hazırlanmış; biri sendikaya üye olan yöneticiler ve öğretmenler, diğeri ise sendikaya üye olmayan yöneticiler ve öğretmenler için tasarlanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sendikaya üye olan öğretmenlerin genel itibariyle özlük haklarının savunulması amacıyla sendikaya üye oldukları ve üyesi oldukları sendika hakkında bilgi sahibi oldukları görülmüştür. Sendikaların katılımcıların beklentilerini karşılamadığı tespit edilirken olumsuz yönler içerisinde de siyasi görüşlerin hâkim olmasının yer aldığı görülmektedir. Öğretmenler, sendika üyeliğinin eğitimin niteliğine etkisine yönelik ise genel olarak bir etkisinin olmadığı yönünde görüş bildirmişlerdir. Sendikaya üye olmayan öğretmenler sendikalarda siyasi görüşlerin hâkim olmasından dolayı sendikalara üye olmadıklarını belirtmişlerdir. Hem öğretmenlere hem okul yöneticilerine göre sendikaya üye olmamanın genel olarak olumlu bir yönünün olmadığı görülürken, olumsuz yönü olarak herhangi bir problem durumunda desteğin olmaması ifade edilmiştir. Araştırmada yer alan ve sendika üyesi olmayan öğretmenler ve okul yöneticileri sendika üyesi olmamanın eğitimin niteliğine genel olarak bir etkisi olmayacağını belirtmişlerdir. Bununla birlikte eğitim sendikacılığında doğru buldukları yönler hakların savunulması olurken, yanlış buldukları yönler siyaset ilişkisi ve kurumlarda yaşanan ayrımcılık olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the views of teachers and school administrators working in Ordu province regarding education unions. The phenomenological design, a qualitative research method, was used in the research. The study group consists of school administrators and teachers working in state schools affiliated with the Ordu Provincial Directorate of National Education during the 2023/2024 academic year. The study group was formed using maximum variation sampling method. The research includes 10 school administrators and teachers who are members of any union and 10 school administrators and teachers who are not members of any union. Data for the research was collected using semi-structured interview forms. Two different interview forms were prepared; one for union members and the other for nonunion members. The collected data were analyzed using content analysis and descriptive analysis methods. As a result of the analyses, it was observed that teachers who are members of unions generally join the union to defend their employment rights and are knowledgeable about the union they are a member of. While it was found that unions do not meet the expectations of the participants, political views dominate among the negative aspects. Teachers generally expressed that union membership does not have a significant impact on the quality of education. Non-union teachers stated that they do not join unions due to the dominance of political views within the unions. Both teachers and school administrators stated that there is generally no positive aspect of not being a union member, while the negative aspect is the lack of support in case of any problem. Both non-union teachers and school administrators mentioned that not being a union member generally does not have an impact on the quality of education. However, they found defending rights to be the correct aspect of education unionism, while political relations and discrimination within institutions were identified as the incorrect aspects.