İran'da engelli ve normal çocuğu olan annelerin mizah ve psikolojik iyi oluşlarının karşılaştırılması
Comparison of the humor and psychological well-being of mothers with disabled and normal children in Iran
  1. Tez No: 862959
  2. Yazar: YASAMAN REZAEİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, engelli ve normal çocuğu olan annelerin mizah ve psikolojik iyilik durumlarını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Mevcut araştırma yöntemi karşılaştırmalı nedenseldir (olay sonrası). Bu çalışmanın istatistiksel popülasyonu, Urmiye Şehri Refah Teşkilatı gözetiminde engelli çocukları olan tüm anneleri içermektedir.Bunlar arasından Morgan tablosuna ve tabakalı rasgele örnekleme yöntemine göre engelli çocuğu olan 338 anneden oluşan bir örneklem seçilmiştir.Normal grupta, mevcut örnekleme yöntemi kullanılarak sağlıklı çocukların annelerinden seçilmiştir. Engelli çocukların annelerinin çoğu,kronik üzüntü yaşıyorlar ve bu annelerde yüksek düzeyde depresyon görülmektedir. Engelli çocukların annelerinin mizah ve psikoloji iyilik hallerini ele almanın önemi, çocukların kendilerinde bu özellikleri ele almaktan daha az değildir, çünkü engelli çocuğun zihinsel olarak sağlıklı bir annesi olmazsa sorunlar katlanarak artacaktır. Araştırmaların bulgularına göre söz konusu çocukların annelerini yüzde yetmiş ve babaları yüzde kırk psikolojik baskı ve stres yaşamaktadırlar. Araştırma araçları, Martin ve diğerlerinin (2003) mizah tarzı anketini ve Rief'in(2003) psikolojik iyi olma anketini (RSPWB) içermektedir.Hipotezleri kontrol etmek için bağımsız t-testi kullanılmıştır.Araştırma hipotezlerinin analizinin sonuçları, engelli ve normal çocuk anneleri arasında mizah ve psikolojik iyi oluş açısından bir fark olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçları danışma merkezleri ve psikolojik hizmetler, refah ve rehabilitasyon merkezleri için kullanılabilmektedir
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to compare the humor and psychological well-being of mothers with disabled and normal children.The statistical population of this research includes all mothers with disabled children under the supervision of Urmia city welfare organization.Among these, a sample of 338 mothers with disabled children were selected based on Morgan's table and stratified random sampling method.The normal group was also selected from mothers with healthy children using available sampling method.Many mothers of disabled children experience chronic distress and have high levels of depression.The importance of addressing the humor and mental well-being of mothers of children with disabilities is not less than addressing these characteristics in the children themselves.because if the disabled child does not have a mentally healthy mother, the problems will increase exponentially.. According to the findings of the studies, seventy percent of the mothers and 40 percent of the fathers of the children in question experience psychological pressure and stress. Research tools included Martin et al.'s humor style questionnaire (2003) and Rief's psychological well-being questionnaire (RSPWB). In order to check the hypotheses, independent t-test was used. The results of the analysis of research hypotheses showed that there is a difference between mothers of disabled and normal children in terms of humor and psychological well-being.