Sınıf II divizyon I subdivizyon maloklüzyonlu bireylerde dental arkların değerlendirilmesi
Evaluation of dental arches in individuals with class II division I subdivision malocclusion
  1. Tez No: 862978
  2. Yazar: FETHİ AHMET DERİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ UZUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı Sınıf II divizyon 1 subdivizyon kapanışa sahip bireylerde çekimli ve çekimsiz tedavi uygulamalarının dental arklara etkisini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmanın materyali, daimi dişlenme döneminde, sabit ortodontik tedavi görmüş Sınıf II divizyon 1 subdivizyon maloklüzyona sahip 39 kız,17 erkek toplam 56 bireyin tedavi başı (T0), tedavi sonu(T1) dijital modellerini ve lateral sefalometrik filmlerini içermektedir. Toplamda 4 grup oluşturuldu; Grup 1; çekimsiz (n:15) (ortalama yaş:15 yıl 1 ay), Grup 2; üst tek taraflı çekimli (n:13) (ortalama yaş16 yıl 6 ay), Grup 3; üst 2 premolar çekimli (n:13) (ortalama yaş:15 yıl 3 ay) ve Grup 4; üst 4 premolar çekimli (n:15) (ortalama yaş:15 yıl 4 ay). Üç boyutlu modeller üzerinde GOM Inspect Software 7.5SR1 yazılımı ile 88 milimetrik ve 10 adet alan ölçümü yapıldı. Lateral sefalometrik filmler üzerinde AudaxCeph®-Software programı kullanılarak 12 linear ve 4 adet açısal dijital ölçüm yapıldı. Gruplar içerisinde tedavi öncesi ile sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı parametrik verilerde Bağımlı t-testi ve nonparametrik veride Wilcoxon İşaret testi kullanılarak, gruplar arasında ise Tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) veya Kruskal Wallis testiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate and compare the effects of extraction and non-extraction treatment on dental arches in individuals with Class II division 1 subdivision malocclusion. The material of the study includes digital models and lateral cephalometric films at the beginning (T0) andat the end of the treatment (T1) of a total of 56 individuals, 39 girls and 17 boys, with Class II division 1 subdivision malocclusion, who received fixed orthodontic treatment in the permanent dentition. 4 groups were constructed; Group 1; unextracted (n:15) (mean age: 15 years 1 month), Group 2; upper unilateral extraction (n:13) (mean age 16 years 6 months), Group 3; upper 2 premolar extractions (n:13) (mean age: 15 years 3 months) and Group 4; upper 4 premolar extractions (n:15) (mean age: 15 years 4 months). 88 millimetric and 10 area measurements were done on the three-dimensional models with GOM Inspect Software 7.5SR1 software. 12 linear and 4 angular digital measurements were done on lateral cephalometric films using the AudaxCeph®-Software program. Statistical evaluation of the treatment effect within the groups was evaluated by Dependent t-test for parametric data and the Wilcoxon Sign test for nonparametric data, and between groups with One-Way ANOVA or Kruskal Wallis test.