Alopesi areata hastalarında intestinal bariyer bütünlüğünün araştırılması
Investigation of intestinal barrier integrity in alopecia areata patients
- Tez No: 862986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLTERİŞ OĞUZ TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Alopesi Areata (AA), kıl folikülü içeren herhangi bir alanda ani başlangıçlı ortaya çıkan sikatrisyel olmayan saç ve kıl kaybı ile karakterize organ spesifik otoimmün bir hastalıktır. AA etiyopatogenezi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Temelde enterositler ve enterositler arasındaki bağlantıyı sağlayan tight junction(TJ) proteinleri tarafından sağlanan intestinal mukozal bariyer fonksiyonunun etkin olarak çalışmaması intestinal lümenden submukozaya kontrolsüz antijen geçişine yol açmakta bu durum da lokal ve sistemik immün yanıtı tetikleyerek immün aracılı çeşitli hastalıkların ortaya çıkması veya alevlenmesine yol açabilmektedir. Bu çalışmada daha önce literatürde çelişkili sonuçları bulunan intestinal disbiyoz, intestinal permeabilite artışı ve intestinal mukozal bariyer fonksiyonunun AA etiyopatogenezindeki rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu prospektif, tek merkezli, olgu-kontrol çalışmasına 45 AA hastası ve 40 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm çalışma grubunun yaş ve cinsiyeti ve hasta grubunun hastalık süresi, SALT skorları ve aile öyküsü varlığı özellikleri kaydedilmiştir. Çalışma grubunun serum claudin-3, DAO, d-laktat, İ-FABP ve zonulin seviyeleri uygun yöntemlerle ölçülmüştür. Bulgular: Kontrol grubunda ortanca claudin-3, DAO ve zonulin düzeyleri AA hasta grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı daha yüksekti ancak iki grup arasında ortanca serum d-laktat ve İ-FABP düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (sırası ile; ; p=0,037, p=0.034, p=0,010, p=0,247, p=0,149). Hastalık şiddetine göre hafif, orta, şiddetli hastalık grupları arasında ortanca serum claudin-3, DAO, d-laktat, İ-FABP ve zonulin düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı ancak şiddetli hastalık grubunda ortanca serum claudin-3, DAO, d-laktat, İ-FABP ve zonulin düzeyleri hafif ve orta hastalık gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturmayacak biçimde daha yüksek saptandı. Hasta grubunda, serum claudin-3, d-laktat, İ-FABP ve Zonulin düzeyleri ile yaş değişkeni arasında; serum DAO ve İ-FABP düzeyleri ile hastalık süresi (ay) değişkeni arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı ( sırası ile p=0,025, p=0,005, p=0,017, p=0,013, p=0,036, p=0,032). Hasta grubunda serum claudin-3, DAO, d-laktat, İ-FABP ve zonulin düzeyleri arasında pozitif yönlü mükemmel düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p=0,001). Sonuç: Elde ettiğimiz sonuçlarda AA'da otoimmünitenin tetiklenmesinde intestinal permeabilite artışı ve intestinal bariyer bütünlüğü bozulmasının rolü olmadığı sonucu çıkabilir ancak AA etiyopatogenezinde intestinal bariyer bütünlüğünün rolünün daha etkin bir şekilde değerlendirilebilmesi için çalışma grubundaki toplam katılımcı sayısının ve AT ve AU gibi hastalığın şiddetli formlarına sahip hasta sayısının daha çok olduğu ayrıca intestinal permeabiliteyi etkileyen diğer bütün faktörleri etkin bir şekilde dışlayabilen daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Alopecia Areata (AA) is an organ-specific autoimmune disease characterized by sudden onset of non-cicatricial hair loss in any area containing hair follicles. The etiopathogenesis of AA has not yet been fully elucidated. Ineffective functioning of the intestinal mucosal barrier function, which is mainly provided by enterocytes and tight junction (TJ) proteins that provide the connection between enterocytes, leads to uncontrolled antigen transfer from the intestinal lumen to the submucosa, which may trigger the local and systemic immune response, leading to the emergence or exacerbation of various immune-mediated diseases. This study aimed to evaluate the role of intestinal dysbiosis, increased intestinal permeability and intestinal mucosal barrier function, which have previously had conflicting results in the literature, in the etiopathogenesis of AA. Materials and Methods: This prospective, single-center, case-control study included 45 AA patients and 40 healthy controls. Age and gender of the entire study group and disease duration, SALT scores and family history characteristics of the patient group were recorded. Serum claudin-3, DAO, d-lactate, I-FABP and zonulin levels of the study group were measured by appropriate methods. Results: Median claudin-3, DAO and zonulin levels in the control group were statistically significantly higher than in the AA patient group, but no statistically significant difference was detected between the median serum d-lactate and I-FABP levels between the two groups (; p = 0.037, p =0.034, p=0.010, p=0.247, p=0.149). According to disease severity, no statistically significant difference was detected in median serum claudin-3, DAO, d-lactate, I-FABP and zonulin levels between mild, moderate and severe disease groups however, median serum claudin-3, DAO, d-lactate, I-FABP and zonulin levels were found to be higher in the severe disease group than in the mild and moderate disease groups, with no statistically significant difference. In the patient group a statistically significant negative relationship was detected between serum claudin-3, d-lactate, I-FABP and Zonulin levels and the age variable and between serum DAO and I-FABP levels and the disease duration (months) variable. A perfectly positive, statistically significant relationship was detected between serum claudin-3, DAO, d-lactate, I-FABP and zonulin levels in the patient group (p=0.001). Conclusion: Our results may indicate that increased intestinal permeability and disruption of intestinal barrier integrity do not play a role in triggering autoimmunity in AA, but in order to more effectively evaluate the role of intestinal barrier integrity in the etiopathogenesis of AA, the number of total participants in the study group and the number of patients with severe forms of the disease such as AT and AU should be increased. Moreover, further studies that can effectively exclude all other factors affecting intestinal permeability are needed.