Alopesi areata hastalarında difenilsiklopropenon (DCP) ile kontakt immünoterapi ve bu tedavinin ıl-17 protein düzeylerine etkisi
Contact immunotherapy with diphenylcyclopropenone (DCP) in alopecia areata patients and effect of treatment on İL-17 protein levels
- Tez No: 388481
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DİCLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IL-17 yolağının hastalığın etyopatogenezindeki ve DCP tedavisinin etki mekanizmasındaki yerini araştırmayı ve yaygın tutulumlu ve uzun süreli AA hastalarında DCP tedavisi etkinliğini değerlendirmeyi hedefledik. Bu amaçla 50 AA hastasının çalışmaya alınması planlanarak kayıtları alındı. Kontrol grubunu oluşturmak üzere, saçlı bölge benign lipomatöz neoplazi veya sebase kisti nedeniyle eksizyon yapılan 10 olgunun eksizyon sonrası elde edilen saçlı deri örnekleri genel cerrahi polikliniğinden temin edildi. Biyopsi randevularına gelmeyen hastalar çalışmadan çıkarıldı. Ayrıca bazı biyopsi örneklerinde protein miktarları seviyenin belirlenmesi için yeterli bulunmadığından, sonuç olarak tedavi öncesi 18, tedavi sonrası 13 ve kontrol grubu olarak 5 biyopsi örneği değerlendirmeye alındı. IL-17 protein düzeyleri Western blot yöntemi ile ölçülerek, sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda, DCP tedavisi uygulanan AA hastalarının %26,3'ünde kozmetik olarak kabul edilebilir düzeyde saç çıkışı izlendi.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate the effect of IL-17 in the pathogenesis of AA and DCP treatment mechanism and to evaluate the success of DCP treatment on extensive and chronic AA patients. For this purpose, the study was planned to enroll 50 patients with AA. Ten scalp biopsy specimens obtained by excision of benign lipomatous neoplasm or sebaceous cyst of hair in general surgical clinic were taken to create a control group. Protein quantities obtained from some of the biopsy samples were not sufficient to determine the level. Also patients who didn't come to their pre-treatment biopsy appointments were excluded from the study. Eighteen biopsy samples before treatment, 13 after treatment and 5 of control samples were found available for measurement. IL-17 protein levels were measured by Western blot method and results were evaluated statistically. Cosmetically acceptable hair regrowth was observed in 26.3% of patients after DCP treatment.