Alopesi areata hastalarında total oksidan/antioksidan düzeyleri ve oksidatif stres indeksi
Total oxidant/antioxidant status and oxidative stres indices in patiens with alopecia areata
- Tez No: 455747
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmadaki amacımız alopesi areata hastaları ile sağlıklı kontrollerin total oksidan/antioksidan kapasite düzeylerini karşılaştırmak, oksidatif stres indekslerini hesaplamak ve bu durumun alopesi areata hastalığının etiyopatogenezinde rolünün olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmamızda Temmuz 2012 ve Kasım 2012 tarihleri arasında Deri ve Zührevi hastalıklar polikliniğine başvuran 30 sağlıklı kontrol ve 30 alopesi areata hastasının total oksidan ve antioksidan kapasite düzeyleri ölçüldü. Çalışmaya son iki aydan beri immünsüpresif tedavi almayan, konjenital anomali, kronik sistemik hastalık, akut infeksiyon, septisemi ve akciğer hastalığı gibi hastalıkları bulunmayanlar dahil edildi. Çalışmada kullanılan kontrol grubu hasta grubun yaş ve cinsiyet özelliklerine göre seçildi. Total oksidan ve antioksidan kapasite düzeyleri Erel metodu ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Laboratuarında çalışıldı. Sonuçlarımızda yaş ve cinsiyet açısından hasta grup ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p >0.05). Total antioksidan kapasite düzeyleri hasta grupta kontrol gruba kıyasla daha düşüktü ve bu istatistiksel olarak anlamlıydı (p 0.05). Biz bu sonuçlarla, azalmış total antioksidan kapasite düzeylerinin alopesi areata patogenezinde rol oynayabileceğini ancak oksidatif stresin hastalığın patogenezinde herhangi bir rolünün bulunmadığı düşüncesindeyiz. ANAHTAR KELİMELER: Alopesi areata, oksidatif stres, total antioksidan kapasite
Özet (Çeviri)
In this study our aim was to compare total oxidant/antioxidant capacity levels and to calculate oxidative stres index of alopecia areata patients and healthy controls, and to investigate whether this situation has a role in the etiopathogenesis of alopecia. In our study, total antioxidant and oxidant capacity levels of 30 alopecia areata patients and 30 healthy controls who visited Dermatology and Venerology outpatient clinic between July 2012 and November 2012, were measured. Patients without history of acuta infection, septicemia , lung disease, congenital anomalies or chronic sistemic disease and those who had not received any immünsupressive therapy for at least two months were accepted for the study. The control group used in this study were selected according to age and gender characteristics of the patient group. Total oxidant and antioxidant capacity levels were evaluated by the Erel method at Dicle University Medical Faculty Biochemistry Laboratory. In our results, there was no statistically significant difference between patient and control groups in terms of age and gender (p >0.05). Total antioxidant capacity levels were lower in the patient group compared to the control group and this was statistically significant (p 0.05). KEYWORDS: Alopecia areata, oxidative stress, total antioxidant capacity