12-18 yaş adölesanlarda internet ve sosyal medya bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of internet and social media addiction levels in adolescents aged 12-18 years
  1. Tez No: 862987
  2. Yazar: AYDIN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SEVİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı özellikte olup, 12-18 yaş bireylerin sosyal medya bağımlılık ve internet bağımlılık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri Eylül-Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmış olup katılımcılar yüz yüze anket yöntemiyle, 1407 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında sosyodemografik veriler ve literatür doğrultusunda hazırlanan sorular, aynı zamanda ergenler için sosyal medya bağımlılık ölçeği ve ergenler için internet bağımlılık ölçekleri kullanılmıştır. Analizler IBM SPSS Statistics 22 programında; tanımlayıcı istatistikler, kategorik veriler için yüzde (%) ve sayı (n) kullanılmıştır, nicel veriler için ise standart sapma ve ortalama değerleri, çarpıklık, basıklık, maksimum ve minimum değerler incelenmiştir. İki grup ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla Independent Sample T Test ve ikiden fazla grup ortalamasının karşılaştırılması için One Way ANOVA testi uygulanmıştır. Nicel tipteki değişkenler ve ölçek puanları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda; nitelikli okullarda ve ortaokullarda sosyal medya ve internet bağımlılığı daha düşük çıkarken puansız öğrenci alan liselerde daha yüksek çıkmıştır. Sosyal medya ve internet bağımlılığının en fazla olduğu ilçe Çankaya olurken bağımlılığın en az olduğu ilçe Altındağ olarak bulunmuştur. Günlük internet kullanımı ve sosyal medya süresi; internet ve sosyal medya bağımlılığını ileri derecede arttırmaktır. Adölesanların güvenli internet kullanım durumu ve hemşirelerden sosyal medya ve internet bağımlılığı konusunda destek istemelerine göre; ergenler için sosyal medya ölçeği ve ergenler için internet bağımlılık ölçeği puanları bakımından anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Sonuçlar doğrultusunda sosyal medya ve internet bağımlılığı konusunda büyük riskler altında bulunan 12-18 yaş grubu adölesan bireylerin; sosyal medya ve internet bağımlılığı konusunda desteklenmesi, riskler açısından değerlendirmelere tabi tutulması ve hemşireler için görev kadrolarının oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was cross-sectional and descriptive and was conducted to determine the social media addiction and internet addiction levels of individuals aged 12-18. The research data were collected between September and December 2023, and the participants consisted of 1407 students by face-to-face survey method. The questions were prepared in line with sociodemographic data and literature, as well as the social media addiction scale for adolescents and the internet addiction scale for adolescents were used to collect the data. Analyzes were evaluated with appropriate statistical methods in IBM SPSS Statistics 22 program. For descriptive statistics, Categorical data were examined in percentage (%) and number (n) and quantitative data were examined in standard deviation values and mean skewness, kurtosis, maximum and minimum values. Independent Sample T Test was used to compare the means of two groups and One Way ANOVA test was applied to compare the means of more than two groups. Pearson Correlation Analysis was performed to examine the relationships between quantitative variables and scale scores. As a result of the research, while social media and internet addiction is lower in qualified schools and secondary schools, it is higher in high schools that accept students without scores. While the district with the highest social media and internet addiction was Çankaya, it was found least in Altındağ district. Daily internet use and social media time significantly increases internet and social media addiction. According to the students' safe internet usage status and their request for support from nurses regarding social media and internet addiction; A significant difference was found in terms of scores on the social media scale for adolescents and the internet addiction scale for adolescents. In line with the results, adolescent individuals between the ages of 12-18, who are at great risk of social media and internet addiction; It is recommended that nurses be supported in social media and internet addiction, evaluated in terms of risks, and that staff positions be created for nurses.