Fahiş cezai şartın tenkisi
  1. Tez No: 86299
  2. Yazar: TİMUR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Borçlunun aşuı yükseklikte bir cezai şart karşısında ezilmesini önlemek isteyen kanun koyucu, BK. m. 161 /IH de tenkis (indirme) kurumunu düzenlemiştir. Tenkis, kısaca aşın miktardaki cezai şartın borçlu üzerindeki baskısını kaldırmayacak şekilde makul bir hadde indirilmesidir. Tenkis kurumu hukuki nitelik itibariyle kıyasen kısmi butlan müeyyidesinin sonuçlarına tabi tutulmalıdır. Zira aşın bir cezai şart ahlak ve adaba aykın olduğu gibi, BK. m. 161/HI kamu düzenine ilişkin ve emredici nitelikte olduğundan BK. m. 20/n deki geçersizlik müeyyidesinin sonuçlan burada da uygulanmalıdır. Şu halde aşın bir cezai şart tamamen kaldrnlmamalı, ancak amacım aşan ölçüde kısmen geçersiz sayılmalı, bunun altındaki miktar ise geçerli kabul edilmelidir. Borçlu bir tacir ise TK. m. 24 gereği, aşın cezai şartın indirilmesini isteyemez. Yani BK. m. 161 /IH den yararlanamaz. Ancak borçlu tacir aşuı cezai şart nedeniyle ekonomik açıdan yok olma tehlikesi ile karşılaşmışsa BK. m. 20/n yine kıyasen olaya uygulanmalı, cezai şartın miktan tacirin yok olmasını önleyecek bir miktara kadar indirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The law-maker has regulated the concept of“reduction”in Article 161 /HI of the Code of Obligations, with the aim of prevention of the debtor from an excessive amount of a penal clause. Reduction means the subtraction of the excessive penal clause to a considerable amount without removing the pressure of the penal clause from the debtor. The legal nature of the concept of reduction is close to the results of partial nullity in comparison. While on exessive penal clause is not only contrary to the moral values, but also as this situation is related with the concept of public order and has a compulsary nature (Code of Obligations, Art.l61/III) the results of partial nullity, regulated by Art. 20/11 Code of Obligations, shauld be applied. In that sense, an excessive penal clause shauld not be completely null and vaid, but only the excessive amount should be nullified and the rest kept valid. If the debtor is a merchant, he/she cannot demand a reduction according to Art.24 of the Commercial Code. That is to say a merchant cannot make use of the Art. 161/in of the Code of Obligations. But if the merchant debtor is under a risk of bankruptcy, in this situation Art.20/n of the Code of Obligations should be applied and the amount of the penal clause should be reduced in order to prevent the bankruptcy of the merchant.