Nevüs eksizyonu olacak bireylerde benlik saygısı, beden imajı ve ilişkili faktörler
Self-esteem, body image and related factors in individuals who will have nevus excision
  1. Tez No: 863021
  2. Yazar: ASLI GÖNÜLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜRHAN, DR. BURKAY AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, nevüs eksizyonu olacak olan bireylerde benlik saygısı, beden imajı ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma bir ilin devlet hastanesinde 01.08.2023-01.07.2023 tarihleri arasında plastik ve rekonstüriktif cerrahi polikliniğine başvuru yapan, nevüs eksizyonu olacak olan bireylere anket uygulanarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini , çalışma şartlarını sağlayan 300 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplanmasında , Kişisel Veri Toplama Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) , Beden İmajı Ölçeği (BİÖ), Kısa Semptom Envanteri Ölçeği (KSEÖ) kullanılmıştır. Veriler çalışmaya katılmayı kabul eden bireyler ile yüz yüze toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, Shapirowilk, Kolmogorovsmirnov, bağımsız gruplarda t testi ve Tek Yönlü (One Way) Anova Analizi ve Post-Hoc testlerinden (Tukey HSD) ve Tamhane's, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans test, Bonferroni, Pearson ve Sperman Korelasyon analizi, regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted cross-sectionally to determine self-esteem, body image and related factors in individuals who will undergo nevus excision. The research was conducted by applying a survey to individuals who applied to the plastic and reconstructive surgery outpatient clinic between 01.08.2023 and 01.07.2023 in a state hospital of a province and who were going to have nevus excision. The sample of the study consisted of 300 patients who met the study conditions. Personal Data Collection Form, Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS), Body Image Scale (BIS), Brief Symptom Inventory Scale (BSSE) were used to collect data in the study. Data were collected face to face with individuals who agreed to participate in the study. SPSS 25.0 program was used to evaluate the data. Descriptive statistics, Shapirowilk, Kolmogorovsmirnov, t-test in independent groups, One Way Anova Analysis and Post-Hoc tests (Tukey HSD) and Tamhane's, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis Variance test, Bonferroni, Pearson and Sperman Correlation analysis. , regression analysis was performed.