Ratlarda ovaryan torsiyonun neden olduğu doku hasarına karşı alprostadil'in koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigating the protective effects of alprostadil against tissue damage caused by ovarian torsion in rats
- Tez No: 863032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Over torsiyonu, en yaygın jinekolojik acil durumlardan biridir. Overin ligamentöz bağları etrafında dönmesinden kaynaklanır ve meydana gelen doku iskemisi, ROT ve oksidan durumunun artmasına neden olur. Detorsiyondan sonra kan akımının yeniden oluşması dokular üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu çalışmada Alprostadil'in overin I/R hasarındaki rolü araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Over torsiyonu, Wistar albino türü dişi ratlarda over ile tuba uterinayı içeren sağ adneksiyal alanın 1 cm proksimalinden ve distalinden vasküler klempler konularak oluşturuldu. Ratlar; Sham (n=7), Torsiyon (n=7), Torsiyon Detorsiyon (T/D, n=7), Torsiyon Detorsiyon + Salin (T/D+Salin, n=7), Torsiyon Detorsiyon + Alprostadil (T/D+Alprostadil, n=7), Torsiyon Detorsiyon + Alprostadil doz arttırılmış (T/D+Alprostadil doz arttırılmış, n=7) olmak üzere altı gruba ayrıldı. Alprostadil 10μg/kg (1 ml) ve doz arttırılmış grup için 20μg/kg (2 ml) intraperitoneal uygulandı. Materyaller, hematoksilen eozin boyama ile incelendi. Vasküler konjesyon, hemoraji, lökosit infiltrasyonu, folikül dejenerasyonu ve ödem her grup için skor 0-3 olacak şekilde puanlandı. Toplam skor, tüm verilerin toplanması ile kaydedildi. Rezidü over %0-100 olarak puanlandı. Hemorajik nekroz varlığı değerlendirildi. Serum örneklerinde total antioksidan seviye (TAC) ve total oksidan seviye (TOS) değerlendirmesi yapıldı. Tüm veriler grup içi ve gruplar arası olmak üzere istatiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Ovarian torsion is one of the most common gynecological emergencies. It occurs due to the twisting of the ovary around its ligamentous attachments, resulting in tissue ischemia and increased reactive oxygen species (ROS) and oxidative stress. Restoration of blood flow after detorsion can lead to adverse effects on the tissues. This study investigates the role of Alprostadil in ovarian ischemia/reperfusion (I/R) injury. Materials and Methods: Ovarian torsion was induced in female Wistar albino rats by clamping the vascular pedicle of the right adnexal area, including the ovary and uterine tube, 1 cm proximal and distal to the ovary. The rats were divided into six groups: Sham (n=7), Torsion (n=7), Torsion Detorsion (T/D, n=7), Torsion Detorsion + Saline (T/D+Saline, n=7), Torsion Detorsion + Alprostadil (T/D+Alprostadil, n=7), Torsion Detorsion + High-Dose Alprostadil (T/D+High-Dose Alprostadil, n=7). Alprostadil was administered intraperitoneally at a dose of 10μg/kg (1 ml) and 20μg/kg (2 ml) for the high-dose group. Tissue samples were examined using hematoxylin and eosin staining. Vascular congestion, hemorrhage, leukocyte infiltration, follicular degeneration, and edema were scored from 0 to 3 for each group. The total score was recorded by summing up all the data. Residual ovary was scored from 0 to 100. The presence of hemorrhagic necrosis was evaluated. Serum samples were assessed for total antioxidant level (TAC) and total oxidant level (TOS).