Rat overinde oluşturulan iskemi-reperfüzyon modelinde dipirydamole ve N-acetylcystein'in koruyucu etkisi
Protective effect of dipiriydamole and n-acetylcystein (NAC) on ischemia-reperfusion model that made on rat ovary
  1. Tez No: 437472
  2. Yazar: YAŞAR YALINKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE GÜL HİLALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ratoverlerinde deneysel olarak oluşturulan iskemi - reperfüzyon hasarına karşı Dipiriydamole ve N-acetylcystein (NAC) tedavisinin koruyucu etkinliğini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışma protokolümüz Harran Üniversitesi ve Dollvet Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu (DUHADEK, DOLLVET - HADYEK) tarafından onaylandı. Çalışmamız da 42 adet female Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar randomize bir şekilde sham, torsiyon, torsiyon-detorsiyon, torsiyon-detorsiyon+salin, torsiyon-detorsiyon+ Dipiriydamole ve torsiyon-detorsiyon+ NAC olmak üzere yedişer rattan oluşan altı gruba ayrıldı. Sham grubu hariç diğer tüm gruplara iki saat boyunca ovaryan torsiyon işlemi uygulandı. Torsiyon grubu dışındaki diğer tüm gruplara 2 saat detorsiyon prosedürü uygulandı. Salin, Dipiriydamole ve NAC gruplarında yer alan ratlara; detorsiyon işleminden yarım saat önce intra peritoneal yoldan 2 mlt serum fizyolojik, Dipiriydamole ve NAC uygulandı. Ardından tüm ratlardan oksidatif stres markerları ve tümör nekrotizan faktör alfa düzeylerinin çalışılması için 2 ml kan ile histolojik inceleme için torsiyone edilen ovaryum çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is evaluating the protective activity of Dipiriydamole and N-acetylcystein(NAC) treatment against ischemia - reperfusion damage created experimentally in rat ovaries. Material and Method: Our work protocol was approved by Harran University and Dollvet Animal Testing Local Ethics Committee (DUHADEK, DOLLVET - HADYEK). 42 female Wistar rats were used in our study. Rats were separated randomly into six groups consisting of seven rats as sham, torsion, torsion- detorsion, torsion-detorsion+salin, torsion-detorsion+ Dipiriydamole and torsion- detorsion+ NAC/. Except Sham, ovarian torsion procedure was implemented to all other groups for 2 hours. Detorsion procedure was implemented to other groups for 2 hours, except the torsion group. Medications were given through intra peritoneal way half an hour before the detorsion procedure in salin (two milliliter), Dipiriydamole and NAC groups. Then, 2 ml of blood samples were drawn for markers of oxidative stress work and the ovaries, which were torsioned for the histologic examination, were extracted from all rats.