Serebral operkulanın kortikal bağlantıları
Corti̇cal connecti̇ons of the cerebral opercula
- Tez No: 863031
- Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN HAYRI KERTMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Yapılan anatomik, radyolojik ve elektrofizyolojik çalışmalar serebral operkülanın son derece yüksek işlevselliğe sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bu bölgeye ve beynin derin yapılarına bu bölgeden geçilerek yapılan müdahaleler yüksek morbiditeye neden olur. Bu çalışmada amacımız öncelikle serebral opercula korunarak diseksiyon yapmak, beynin diğer kortikal bölgeleri ile bağlantılarını ve beynin derin yapıları ile bağlantılarını göstermektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ağustos 2023 tarihinde Yeditepe Üniversitesi Nöroşirurji Laboratuvarı'nda yapılmıştır. Postmortem 10 adet insan serebral hemisferleri Klingler yöntemine göre en az 2 ay %10'luk formaldehit içerisinde fikse edildi. Serebral hemisferler -15°C'de en az 2 hafta dondurulmuştur. Çalışma yapılacağı sırada beyinler su içerisinde çözülecek ve %70'lik alkol içerisinde oda sıcaklığında saklanmıştır. Diseksiyon için disektörler, forseps, tahta spatula ve cerrahi mikroskop kullanılmıştır. Diseksiyon çalışması ardından serebral hemisferler laboratuvarda oda sıcaklığında %70'lik alkol içerisinde saklanılmaya devam edilmiştir. Çalışmada diseksiyona lateralden mediale doğru öncelikle serebral operkula korunarak başlanmıştır. Ardından U lifler kaldırılarak ak madde yolları ortaya çıkarılmıştır. Diseksiyonun her aşamasında bulunan lifler fotoğraf makinesi ile tripod ve slider kullanılarak stereoskopik (3D) çekim tekniği ile fotoğraflanmıştır. Bulgular: Diseksiyona diğer çalışmalardan farklı olarak serebral operkula korunarak başlanmıştır. Önce etrafındaki beyin yapıları dekortike edilerek serebral operkulanın kısa asosiasyon bağlantıları gösterilmiştir. Ardından kısa asosiaston lifleri kaldırılarak uzun asosiaston lifleri ile olan ilişkileri ve bu lifler aracılığıyla yaptıkları bağlantılar gösterilmiştir. Frontal ve paritesi bölgeden sonra insula kademe kademe disseke edilmiştir. İnsula öncelikle dekortke edilerek serebral opeekula ile arasındaki ekstrem kapsül gösterilmiştir. Ekstrem kapsül kaldırıldıktan sonra eksternal kapsül, klastro kortikal lifler ve bu liflerin operkulaya giden uzantıları xii gösterilmiştir. Ardından putamen, globus pallidus, anterior komissür ve internal kapsül gibi derin berin yapılarına kadar inilerek her aşamada serebral operkulanın bağlantıları ortaya konulmuştur. U lifleri, süperior longitudinal fasikül, arkuat fasikül, frontal aslant trakt, middle longitudinal fasikül, inferior frontooksipital fasikül, ekstrem kapsül, eksternal kapsül, klastrokortikal lifler, internal kapsül, unsinat fasikül, orbitofrontal trakt ortaya konularak serebral operkula ile olan ilişkileri gösterilmiştir. Tartışma: Serebral operkula korunarak dekortikasyon yapıldığında frontl parietal bölge ve temporal bölge ile serebral operkula arasındaki kısa asosiasyon bağlantıları gösterilmiştir. Ardından SLF1, SLF2, SLF3, Arkuat fasikül, frontal aslant trakt gösterildi. SLF frontal operkulum ve parietal bölge arasında bağlantı sağladığı görülmüştür. Arkuat fasikül posterior insuler noktanın etrafından at nalı şeklinde dönerek frontal operkulum ve temporal operkulum arasında bağlantı sağladığı görüldü. Frontal aslant trakt suplementer motor saha ile pars operkularis arasında bağlantı sağlar. İnsula dekortike edildiğinde ekstrem kapsül klastrum ve eksternal kapsül görüldü. Ekstrem kapsül insulanın kendi içindeki komşu girusları ve çevre operkulumu insulaya bağlayan U liflerden oluştuğu görülmüştür. İnferior fronto orbital fasikülün yüzeyel yaprağının insuladan frontoorbital operküle lif gönderdiği, derin yaprağının ise operkulum altından frontopolar ve frontoorbital bölgelere uzandığı gösterilmiştir. Ventral eksternal kapsülü unsinat fasikül ve inferior fronto orbital fasikül oluştururken, dorsal eksternal kapsülü ise klastrokortikal fiberlerden oluşturmaktadır. Çalışmamızda ekstrem kapsül kaldırıldığında klastrokortikal liflerin serebral operkülaya lif gönderdiği görülmüştür. Eksternal kapsül seviyesine inildiğinde serebral operkülaya lif gönderilmeye devam edilmiştir. Serebral operkula tümörleri ve insular bölge tümörlerinin yayılım gösterdiği frontoorbital, frontoparietal ve temporal operküllerin diğer serebral bölgelerle ilişkisi ortaya konuldu. Bölgedeki tümörler operküler bölgeye yayılırken çevresindeki ak madde yapılarını ittiği görülmüştür. Çalışmamızda operküler bölge, insular bölge ve diğer bölgelerin cerrahileri yapılırken transoperkular yöntemin değil beynin doğal boşluklarının neden kullanılması gerektiği serebral operkülanın çevre anatomik yapılarla olan bağlantıları gösterilmiştir. xiii Sonuç: Çalışmamızda serebral operkulanın kendi arasında ve etraf beyin dokularıyla karmaşık bir bağ kurduğu, bu nedenle oldukça yüksek fonksiyonlu elegan bir bölge olduğu, bu bölge ve derinine yapılacak olan cerrahi girişimlerin beynin doğal yarıkları kullanılarak yapılması gerektiği tezini savunduk. Sonuç olarak serebral operkula ve ak madde lifleri ile oluşturduğu bağlantı ağı hem anatomik hem de elektrofizyolojik olarak oldukça komplekstir. Cerrahi girişimler esnasında morbidite ve mortalitenin daha az olması için bu kompleks yapının korunması oldukça önemlidir. Bu yaptığımız anatomik çalışmada serebral operkulanın anatomisine dikkat çekerek literatüre katkı sağlamayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
Objective: Anatomical, radiologic and electrophysiologic studies have shown that the cerebral operculum has extremely high functionality. Therefore, interventions to this region and deep structures of the brain through this region cause high morbidity. In this study, our aim is to dissect the cerebral opercula with preservation of the cerebral operculum, to show its connections with other cortical regions of the brain and its connections with the deep structures of the brain. Materials and Methods: This study was performed at Yeditepe University Neurosurgery Laboratory in August 2023. Postmortem 10 human cerebral hemispheres were fixed in 10% formaldehyde for at least 2 months according to the Klingler method. Cerebral hemispheres were frozen at -15°C for at least 2 weeks. At the time of the study, the brains were thawed in water and stored in 70% alcohol at room temperature. Dissectors, forceps, wooden spatula and surgical microscope were used for dissection. After dissection, the cerebral hemispheres were kept in 70% alcohol at room temperature in the laboratory. In the study, dissection was started from lateral to medial direction by preserving the cerebral operculum. Then U fibers were removed and white matter tracts were revealed. The fibers found at each stage of dissection were photographed with stereoscopic (3D) photography technique using a tripod and slider. Results: Unlike other studies, dissection was started by preserving the cerebral operculum. First, the surrounding brain structures were decorticated and the short asociation connections of the cerebral operculum were demonstrated. Then the short acosyaston fibers were removed and their connections with the long acosyaston fibers and the connections they make through these fibers were shown. After the frontal and parietal region, the insula was dissected gradually. The insula was first decorticated and the extreme capsule between it and the cerebral opeecula was shown. After removing the extreme capsule, the external capsule, clastrocortical xv fibers and their extensions to the operculum were shown. Then, the connections of the cerebral operculum were revealed at each stage by descending to the deep berine structures such as putamen, globus pallidus, anterior commissure and internal capsule. U lifleri, süperior longitudinal fasikül, arkuat fasikül, frontal aslant trakt, middle longitudinal fasikül, inferior frontooksipital fasikül, ekstrem kapsül, eksternal kapsül, klastrokortikal lifler, internal kapsül, unsinat fasikül, orbitofrontal trakt ortaya konularak serebral operkula ile olan ilişkileri gösterilmiştir. Discussion: When decortication was performed by preserving the cerebral operculum, the short asociation connections between the frontal parietal region and temporal region and the cerebral operculum were shown. Then SLF1, SLF2, SLF3, Arcuate fascicle, frontal aslant tract were shown. The SLF was seen to provide a connection between the frontal operculum and the parietal region. The arcuate fascicle was seen to provide a connection between the frontal operculum and temporal operculum by rotating in a horseshoe shape around the posterior insular point. The frontal ascending tract provides a connection between the suplementary motor area and the pars opercularis. When the insula was decorticated, the extreme capsule clastrum and external capsule were seen. The external capsule was found to consist of U fibers connecting the insula to the neighboring gyri within the insula and the surrounding operculum. The superficial leaf of the inferior fronto orbital fascicle was shown to send fibers from the insula to the frontoorbital operculum, while the deep leaf extended under the operculum to the frontopolar and frontoorbital regions. The ventral external capsule is composed of the unsinate fascicle and the inferior fronto orbital fascicle, while the dorsal external capsule is composed of the clastrocortical fibers. In our study, it was observed that clastrocortical fibers sent fibers to the cerebral operculum when the external capsule was lifted. When the external capsule was lowered, fibers continued to be sent to the cerebral operculum. The relationship of the frontoorbital, frontoparietal and temporal operculi to other cerebral regions, where cerebral opercular tumors and tumors of the insular region spread, was revealed. Tumors in the region were observed to push the surrounding white matter structures while spreading to the opercular region. In our study, the connections of the cerebral operculum with the surrounding anatomical structures were shown why the natural cavities of the brain should be used, not the xvi transopercular method, when performing surgery of the opercular region, insular region and other regions. Conclusion: In our study, we argued that the cerebral operculum has a complex connection between itself and the surrounding brain tissues, therefore it is an elegant region with a very high function, and surgical interventions to be performed in this region and its depth should be performed using the natural slits of the brain. In conclusion, the cerebral operculum and its connection network with white matter fibers are very complex both anatomically and electrophysiologically. It is very important to preserve this complex structure to minimize morbidity and mortality during surgical interventions. In this anatomical study, we aimed to contribute to the literature by drawing attention to the anatomy of the cerebral opercula.