İşsizlikle mücadelede aktif işgücü programları
Active labor programs in the fight against unemployment
  1. Tez No: 863040
  2. Yazar: TUĞBA DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi (Maliye) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İşsizlikle mücadele ve istihdamın korunması ve artırılması konuları makroekonomik politika çerçevesinde değişim ve dönüşümün hız kazandığı ve işgücü piyasasındaki yapısal sorunların belirginleştiği yakın dönemde öncelikle ele alınan konular arasında yer almaktadır. Bu kapsamda, aktif işgücü programları işsizlikle mücadele, istihdam olanaklarını artırma, işgücü arz ve talebinde eşleşme süreçlerini kuvvetlendirme, işgücü arzını ve verimliliğini artırma hedefleri doğrultusunda kullanılan politika araçlarındandır. Küresel ölçekte, ülkelerce çeşitli düzeylerde uygulanan programların sonuçlarının hedefler açısından değerlendirilmesi, başarılı sonuçların hangi koşullar altında ortaya çıkabildiği bu tezin araştırma konusunu oluşturmuştur. Ekonomik konjonktürün ve işgücü piyasasının detaylı analizinden başlayan, ilgili kurumların öncü rolü ve ilgili paydaşların dahil edilmesi ile şekillenen, eğitim, sosyal koruma, aktif-pasif tedbirlerin koordineli yürütüldüğü, hizmet sunumunda kalite standartlarının oluşturulduğu, etki değerlendirme ve iyileştirme döngüsünün sağlandığı bir süreçte aktif işgücü programlarının etkinliğinin artırılabildiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent period, in which the change and transformation in the macroeconomic policy framework has accelerated and structural problems in the labor market have become more evident, combating unemployment and protecting and increasing employment are among the priority issues. In this context, active labor force programs are among the policy instruments used to combat unemployment, increase employment opportunities, strengthen matching processes in labor supply and demand, and increase labor supply and productivity. The subject of this thesis is the evaluation of the results of the programs implemented by countries at various levels on a global scale in terms of objectives and the conditions under which successful results can emerge. It has been assessed that the effectiveness of active labor force programs can be increased in a process that starts with a detailed analysis of the economic conjuncture and the labor market, is shaped by the leading role of relevant institutions and the inclusion of relevant stakeholders, where education, social protection, active-passive measures are carried out in coordination, quality standards are established in service delivery, and an impact assessment and improvement cycle is ensured.