Hipotansif anestezi uygulanan rinoplasti hastalarında yüksek akım, düşük akım ve normal akım anestezi uygulamalarının postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkileri
The effects of high, normal and low flow anesthesia methods on postoperative cognitive functions in rhinoplasty patients undergoing hypotensive anesthesia
- Tez No: 863050
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ONK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÖKALP TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Genel anestezi uygulamalarında farklı akım teknikleri kullanılabilmektedir ve düşük akım anestezi uygulamaları günümüzde giderek daha yaygın hale gelmektedir. Düşük akım anestezisinin ekolojik, ekonomik ve hasta açısından faydalı birçok özelliği bulunmaktadır. Ancak 2 L/dk ile 6 L/dk arasındaki gaz akışları kullanılmaya devam edilmektedir. Rinoplasti ameliyatlarında cerrahi alanı daha iyi görmek, kan kaybını azaltmak ve komplikasyon sıklığını azaltmak için kontrollü hipotansiyon uygulanmaktadır. Kognitif fonksiyonların hızla geri dönüşünü sağlayan anestezi tekniklerine ve ilaçlarına yönelik araştırmalar artmaktadır. Montreal Cognitive Assessment Test (MoCA)'inin kognitif bozukluğun başlangıç evrelerini erken tespit etmek için daha etkili bir test olduğu çalışmalarla gösterilmiştir. Bu farklı akım yöntemleri ile kontrollü anestezik hipotansiyon uygulamalarının kognitif fonksiyonlar üzerinde farklı etkileri olabileceği düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, düşük akımlı, normal akımlı ve yüksek akımlı kontrollü hipotansiyon anestezisi uygulamalarının kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi etik kurul onayı alındıktan sonra başlandı. Elektif rinoplasti cerrahisi planlanan, 2 saatten uzun sürecek, 18-65 yaş arası, ASA I-II risk skoruna sahip olan 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma gözlemsel prospektif olarak planlandı. Hastalar uygulanan akım hızına göre üç gruba ayrıldı; düşük akımlı anestezi (1 L/dk) uygulanan grup 'Grup D' (n=50), yüksek akımlı anestezi (4 L/dk) uygulanan grup 'Grup Y' (n=50), normal akımlı anestezi (2 L/dk) uygulanan grup ise 'Grup N' (n=50) olarak adlandırıldı. Hastalara kontrollü hipotansiyon amacıyla ortalama arter basıncı 60-70 mmHg arasında olacak şekilde remifentanil infüzyonu uygulandı. Hastaların vital bulguları preoperatif dönemde, entübasyondan hemen sonra 0. dakikada, intraoperatif 30. dakikada, 60. dakikada ve 120. dakikada ölçülerek kayıt altına alındı. Hastalara preoperatif, postoperatif 1. saat, 24. saat ve 1. ayda MoCA testi uygulandı. Bulgular: Akım grupları arasında vital bulgular karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Ortalama arter basıncı ve kalp tepe atımı değerleri, ölçüm saatleri kendi aralarında karşılaştırıldığında preoperatif ile postoperatif 0. dakika ve postoperatif 0. dakika ile postoperatif 30. dakika karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. MoCA skorları incelendiğinde akım grupları arasında fark bulunmadı. MoCA testinin uygulama 2 saatleri kendi arasında karşılaştırıldığında; preoperatif ile postoperatif 24. saat ve postoperatif 24. saat ile postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Aim: Different flow techniques can be used for general anesthesia and low flow anesthesia trends are increasing nowadays. Low flow anesthesia modalities have a numerous positive impacts, including ecology, economy and patient care. But flow rates between 2 L/min and 6 L/min are still commonly used. To increase the surgical area awareness, lower the blood loss and complication rates, controlled hypotension is a useful modality among rhinoplasty cases. The number of studies conducted on the positive effects of anesthesia techniques and drugs that enable rapid recovery of cognitive functions are increasing. The Montreal Cognitive Assessment test (MoCA) is used commonly for evaluating the early stages of cognitive functions and studies have shown that it is superior to the other tests. It is suggested that these differing flow modalities and controlled hypotension procedures might have variating effects on cognitive functions. Thus our aim in this study was to evaluate the effects of Low, Normal and High flow rate anesthesia with controlled hypotension on cognitive dysfunction. Material and methods: This study was conducted following the approval of the Erzincan Binali University ethics committee. A total of 150 patients between the ages 18-65 which were planned for +2 hours of elective rhinoplasty, among ASA Class I and II were included to our study. It was planned as a prospective observational study. Patients were divided into 3 groups according to the flow rate: low flow anesthesia (1 L/min) group as“Group D”(n=50), high flow rate (4 L/min) group as“Group Y”(n=50), and normal flow rate (2 L/min) group as“Group N”(n=50). In order to create controlled hypotension among patients remifentanyl infusion was given to ensure a mean arterial pressure between 60-70 mmHg. The vital signs of the patients were recorded preoperatively, at the 0th, 30th, 60th, and 120th minutes after intubation. MoCA test was performed on patients as following: the first hour preoperatively; the 1st hr, 24th hr, and 1st month postoperatively. Results: No statistically significant difference was found among vital signs between the flow groups. A significant difference was found between mean arterial pressure and peak heart rate in the preoperative and postoperative 0th min groups; as well as the postoperative 0th min and 30th min groups. No significant difference was found among flow groups according to the MoCA results. The comparative results between the conduction periods of MoCA test was as following: no significant difference between preoperative and postoperative 24th hr, or between postoperative 24th hr and 1 month among normal and high flow rate groups.